6. Sınıf Fen Bilimleri Dünya, Güneş ve Ay’ın Şekil ve Büyüklükleri Konu Anlatımı

Dünya, Güneş ve Ay’ın Şekil ve Büyüklükleri

Güneş ve Ay gök cisimlerindendir. Güneş, Dünya’mızın ısı ve ışık kaynağıdır. Ay ise Dünya’nın uydusudur ve Dünya’ya en yakın gök cismidir. Dünya, Güneş ve Ay’ın gözlemlenen önemli özelliklerinin çoğunun bu gök cisimlerinin şekliyle ilişkilidir. Yani Dünya, Güneş ve Ay şekillerinden dolayı bazı özelliklere sahiptirler. Dünya’nın şekli küreye benzer ve bu şekle özel olarak denir. Güneş ve Ay’da Dünya gibi küreye benzeyen gök cisimleridir. Güneş, Dünya ve Ay’ın şeklinin küreye benzediğini anlamanın en kolay yollarından biri Güneş ve Ay tutulmalarını incelemektir. Güneş tutulmasını gözlemlerken göz sağlığımızın korunması için Güneş’e çıplak gözle bakmamalıyız. Koruyucu gözlük kullanmalıyız.

Dünya’ya daha yakın olan Ay, bize çok uzak olan Güneş ile aynı büyüklükte gibi görünür. Ancak Güneş Ay’a göre çok daha büyüktür. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Cisimler bizden uzaklaştıkça onları gerçek boyutlarından daha küçük olarak algılarız. Bunun tersine cisimler arasındaki uzaklık azaldıkça daha büyük görürüz. Bir cismin büyüklüğü gözlem yapılan yer ile aradaki uzaklığa bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Güneş bize Ay’dan çok uzak olmasına rağmen Ay ile aynı büyüklükteymiş gibi göründüğüne göre Güneş, Ay’dan oldukça büyük olmalıdır. Güneş’le Ay’ı genellikle aynı büyüklükte algılamamızın nedeni bu cisimlerin Dünya’mıza farklı uzaklıkta olmalarıdır.

Güneş, Dünya ve Ay’ın büyüklükleri birbirinden farklıdır ve bunlar arasındaki büyüklük ilişkisini şu şekildedir; Güneş’in büyüklüğünü bir basketbol topu kadar kabul edersek, Dünya bir nohut tanesi ve Ay ise bir toplu iğne başı kadar olur. Buna göre Güneş, Dünya ve Ay’a göre çok daha büyük, Ay ise Güneş ve Dünya’ya göre çok daha küçüktür diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Reosta Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? başlıklı yazımızda Reosta ve Reostanın Kullanım Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • 6 sınıf dünyamız ay ve yaşam kaynağımız güneş konu anlatımı
  • 6 sınıf fen bilimleri dünyamız ay ve yaşam kaynağımız güneş
  • 6 sınıf fen bilimleri dünyamız ve ay konusu slayt indir eğitim hane
  • 6 sınıf dünya güneş ve ayın şekil ve büyüklükleri ile ilgili sor
  • 6 sınıf dünyamız ve ay slaytı eğitimhane com indir
  • 6 sınıf fen bilimleri dünyamız ve ay slaytı
  • 6 sınıf fen ve teknoloji dünyamız ay ve yaşam kaynağımız güneş
  • eğitimhane dünya videoları
  • fen bilimleri 6 sınıf dünya ile ilgili slayt indir

>>> İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR <<<

İlginizi Çekebilir!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot Olmadığınızı İspatlayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.