2016-2017 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Öğretim Yılı e-Kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda 2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Birinci Dönem, İkinci Dönem ve Yaz Dönemi İş Günü Takvimine de yer verildi.

Yayımlanan kılavuza göre;

2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen başvurularının alınması ve ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması tarihleri;

Birinci Dönem: 12-21 Eylül 2016

İkinci Dönem: 06-12 Şubat 2017

Yaz Dönemi: 12-18 Haziran 2017

2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğrenci başvurularının alınma tarihleri;

Birinci Dönem: 22 Eylül 2016 – 27 Eylül 2016

İkinci Dönem: 13-19 Şubat 2017

Yaz Dönemi: 19-25 Haziran 2017

2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Birinci Dönem kursları 03 Ekim 2016 tarihinde başlayacak 15 Ocak 2017 tarihinde sona erecek.

2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları İkinci Dönem kursları 27 Şubat 2017 tarihinde başlayacak 04 Haziran 2017 tarihinde sona erecek.

2016-2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yaz Dönemi kursları 03 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak 27 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek.

2016-2017 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzunda öne çıkan bazı konular aşağıda ele alınmıştır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Alınabilecek Ders Saatleri

1.ve 2. Dönem Kurslarında ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarının 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfındaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saate kadar kurs alabilirler. Yaz döneminde bir üst sınıfın dersleri ve programı uygulanır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Devamsızlık Süresi

DYK’lara kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunludur. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10’ u kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Günlük ve Dönemlik Açılabilecek Ders Saatleri

Örgün eğitim kurumlarında açılan kurslarda; hafta içi bir günde en fazla 2 farklı dersten toplam 4 saate kadar, hafta sonu bir günde ise en fazla 5 farklı dersten toplam 8 saate kadar kurs verilebilir. Yaygın eğitim kurumlarınca yürütülen DYK’larda ise bu süreler halk eğitim merkezi müdürlüklerince belirlenir.

DYK’larda 1 dersten dönemlik açılan kurs süresi 16, yıllık açılan kursun süresi ise 32 ders saatinden az olamaz. Yaz kurslarında bu hüküm uygulanmaz.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Öğretmen Başvuruları

Kadrolu öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.

Öğretmenler, kadrolarının bulunduğu veya görevli oldukları ilçede görev almak istedikleri üç kurs merkezine kadar tercihte bulunabilir. Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler “Tercihlerim dışında bir kurs merkezinde görevlendirilmek istiyorum” butonunu işaretleyerek ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde bulunabilirler.

Ders ücreti karşılığında görev almak isteyen ücretli öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifre ile başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Öğrenci Başvuruları
Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel, ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir.

Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.

Açık öğretim öğrencileri, halk eğitimi merkezi müdürlüklerince e-kurs modülünden verilecek e-kurs şifresi ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerindeki DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih edecek şekilde başvurularını gerçekleştirir

Özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler (özel okul öğrencileri), okullarının bulundukları ilçedeki kurs merkezlerinin birine başvurarak alacakları e-kurs şifresi ile aynı ilçedeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.

Kursiyerler, halk eğitim merkezi müdürlüklerine diploma veya mezuniyet belgesi ile müracaat ederek, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Sınıf Öğrenci Sayıları

Bir sınıfa devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; 20’den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci sınıf oluşturulur. Ancak her bir sınıfın azami öğrenci/kursiyer sayısı dolmadan yeni bir kurs sınıfı oluşturulamaz. Ancak, tek sınıflı kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 25’e kadar çıkarılabilir.

Aynı yerleşim biriminde birden fazla kurs merkezinin bulunmaması, öğrencilerin taşınma imkânının olmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10’a ulaşamaması durumunda, il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onayı ile beş öğrenciden az olmamak kaydıyla sınıf oluşturulabilir.

Kursa devam eden öğrenci/kursiyer sayısının 10’un altına düşmesi durumunda, Okul/kurum müdürünün teklifi ile komisyon tarafından sonunda kurs sınıfının birleştirilmesi veya kapatılmasına karar verilir, bu işlemler e-kurs modülü üzerinden kurs merkezi müdürlüğü tarafından yapılır.

2016-2017 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzunu İndirmek İçin Tıklayınız 

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlerin 2016 Yaz Tatili Özür Grubu Yer Değiştirme Başvuru Süresi Uzatıldı başlıklı yazımızda , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin