2016-2017 Ortak Sınavlar (TEOG) e-Kılavuzu Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Ortak Sınavlar (TEOG) e-Kılavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda 2016-2017 öğretim yılı ortak sınavları ile ilgili usul ve esaslara yer verildi. Ayrıca ile Sınav Sonuçlarının ilan tarihlerine de yer verildi.

Yayımlanan 2016-2017 Ortak Sınavlar (TEOG) e-Kılavuzu’na göre;

Ortaokulların 8’inci sınıflarında Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı derslerinden, iki yazılısı olan derslerin birincisi, üç yazılısı olan derslerin ikincisi olmak üzere, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce her dönem ortak sınavlar yapılacaktır.

Ortak sınavlar, ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında; KKTC ve Bakanlığımıza bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle aynı anda 09.00, 10.10, 11.20’de uygulanacaktır.

Ortak sınavlar, sınav takviminde belirtilen tarihlerde, her sınav günü yapılacak olan üç ders yazılısı bir oturum olmak üzere, iki günde iki oturum hâlinde yapılacaktır. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacaktır.

Öğrenciler olağanüstü hâller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, önceden belirlenen sınıflarda sınava alınacaklardır.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört kitapçık verilecektir. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacaktır.

Ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin durumları, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 23’üncü maddesi”nde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirilerek okul müdürlüğünce karara bağlanacak ve aynı gün il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine bildirilecektir. Ayrıca mazeret sınavına katılması uygun görülen öğrencilerin bilgileri, okul müdürlüklerince e-Okul Sistemi’ne sınavlar tamamlandıktan sonra 5 (beş) iş günü içerisinde işlenecektir. Mazereti okul müdürlüğünce uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılacaktır.

Geçerli mazereti olmadan ortak sınav/sınavlara katılmayan öğrencilerin, o derse ait sınav puanı 0 (sıfır) olarak değerlendirilecek, e-Okul Sistemi’nde ortak sınav sonuç hanesinde (G) olarak gösterilecek ve ortalamaya dâhil edilecektir. Veli, öğrencisinin ortak sınava katılamama sebebini, sınavın tamamlandığı tarihten itibaren en geç 5 (beş) iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirecektir.

Sınavlarda öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecek olup, ihtiyaç duyulması hâlinde Bakanlıkça gerekli tedbirler alınacaktır.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye girmeyecek, PYBS kılavuzuna göre başvuru yapmak şartıyla öğrencilerin AOSP’ si, PYBS yerleştirme puanı olarak değerlendirilecektir.

Ayrıca 2016-2017 Ortak Sınavlar (TEOG) E-Kılavuzu’nda; Sınava Girme Şartlarına, Başvuru İşlemlerine, Okul Müdürlüklerinin Yapacakları İşlemlere, İl/İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin Yapacakları İşlemlere, Özel Eğitim İhtiyacı Olanlarla İlgili İşlemlere, Ortak Sınavların Uygulanma Şekline, Mazeret Sınavlarının Uygulanma Şekli ve Sınavın Değerlendirilmesi gibi konulara yer verildi.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar e-Kılavuzu’nu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mazerete Bağlı (İller Arası) Ataması Yapılamayanların Ataması Yapıldı başlıklı yazımızda ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • mitozun evreleri

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin