6. Sınıf Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvetler Konu Anlatımı

Dengelenmiş ve

Duvardaki tablo ve saat, masanın üzerindeki kitap, bilek güreşinde tarafların birbirine üstünlük kuramaması, düzgün bir yolda doğrultusu ve sürati değişmeden hareket eden araç gibi örneklerde bir denge vardır.

En az iki kuvvetin bileşke kuvvetinin (net kuvvetinin) sıfır olması durumu olarak adlandırılır. Dengelenmiş kuvvetlerin etkisindeki cisimler;

  • Başlangıçta duruyor ise durmaya devam eder.

Dalda duran elma, duvardaki saat, masanın üzerindeki kitap gibi durumlarda cisimler başlangıçta durmaktadır ve bileşke kuvvet sıfır olduğu için durmaya devam ederler. Bileşke kuvvet sıfırdan farklı olsaydı hareket etmeye başlarlardı.

  • Başlangıçta hareketli ise sabit süratle hareketine devam eder.

Yeni nesil araçlarda bulunan hız sabitleyici sistemler sayesinde araçların hep aynı süratle yol alması, aynı süratle uçan kuş, yürüyen merdivenden çıkan insanlar gibi durumlarda başlangıçta bir hareket vardır ve bileşke kuvvet sıfır olduğu için aynı süratle yol almaya devam ederler. Bileşke kuvvet sıfırdan farklı olsaydı bu cisimler ya hızlanırlardı ya da yavaşlarlardı.

Dengelenmiş kuvvetleri aşağıdaki çizimler üzerinde daha rahat görebiliriz.

 

Dengelenmiş Kuvvetlerin Gösterimi

Dengelenmiş Kuvvetlerin Gösterimi

En az iki kuvvetin bileşke kuvvetinin (net kuvvetinin) sıfırdan farklı olması durumu olarak adlandırılır. Dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindeki cisimler sanki tek bir kuvvetin etkisindeymiş gibi görünürler. Dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindeki cisimler;

  • Başlangıçta duruyor ise hareket etmeye başlar.

Duran bir masayı iki kişi birbirlerine göre zıt yönde ve farklı büyüklükteki kuvvetler ile çektiklerinde masa büyük kuvvet yönünde hareket etmeye başlar.

  • Başlangıçta hareketli ise hızlanabilir, yavaşlayabilir hatta durabilir.

Havaya atılan bir top yukarı doğru çıkarken yavaşlayarak hareket eder. Hareket halindeki bir topa vurulduğunda top hızlanarak yol alır. Hareket halindeki bir arabanın frenine basıldığında araba durur.

Dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindeki cisimleri dengelemek için bileşke kuvvete zıt yönde ve bileşke kuvvet ile eşit büyüklükte kuvvet uygulamak gerekir. Örneğin; bir masaya birbirine zıt yönde 5 N ve 10 N büyüklüğünde iki kuvvet etki ettiğinde bileşke kuvvet sıfırdan farklı olur. Bu cismi dengelemek için bileşke kuvvete zıt yönde ve eşit büyüklükte kuvvet uygulamak gerekir.

Dengelenmemiş Kuvvetlerin Gösterimi

Dengelenmemiş Kuvvetlerin Gösterimi

6. Sınıf Fen Bilimleri Dengelenmiş ve konu anlatımını İndirilebilir Dosyalar bölümünden word dosyası olarak indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen ve Teknoloji Basınç Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 8. Sınıf Konu Anlatımı, 8. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvet ve Hareket Konu Anlatımı ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Fen Aşkına
Fen Aşkına
4 yıl önce

bence güzel anlatmış zaten çok kolay bi konu