7. Sınıf Fen Bilimleri Gaz Basıncı Konu Anlatımı

Sıvıların, içinde bulundukları kaba ve içerisindeki cisimlere uygulaması gibi atmosfer de ağırlığından dolayı Dünya üzerindeki varlıklara bir kuvvet uygular. Bu kuvvet de cisimler üzerinde oluşturur. Gazların basıncının sebebi katı ve sıvılardakinden biraz faklıdır. Katı ve sıvı cisimlerin basıncını oluşturan kuvvetin kaynağı ağırlıklarıdır. Ancak gazlarda kuvvetin kaynağı ağırlıktan daha çok gaz taneciklerinin içerisinde bulundukları kabın yüzeyine çarpmasıdır. Gaz tanecikleri sıvı ve gazlara göre daha hareketlidir bu yüzden yüzeye çarparak kuvvet oluştururlar. Bu kuvvet de çarptığı yüzeyde oluşturur.

Açık hava basıncını ilk olarak Torricelli() adlı bilim insanı ölçmüştür. Torricelli deneyinde 0 0C sıcaklıkta açık hava basıncını cıva basıncı ile dengelemiştir. Bu deneyde yaklaşık 1m uzunluğunda 1 cm2 kesit alanına sahip cam boruyu cıva ile doldurmuş ve içerisinde cıva olan bir kaba ters olarak batırmıştır. Borudaki cıva yüksekliğini 76 cm olarak ölçmüştür. Buna göre 0 0C sıcaklıkta deniz seviyesinde hava basıncı 76 cm yüksekliğinde cıva ile dengelenmiştir. Bu deney sonucunda bulunan değer veya olarak adlandırılmıştır. Açık hava basıncı deniz seviyesinde en yüksek değere sahiptir ve Torricelli deneyine göre 76 cm cıva’dır. Yükseklere çıkıldıkça açık hava basıncı azalır.

Torricelli (Toriçelli) Deneyi

Torricelli (Toriçelli) Deneyi

Torricelli deneyini deniz seviyesinde 0oC sıcaklıkta gerçekleştirmiştir. Torricelli deneyinde cam borunun eğimli olması ve şeklinin farklı olması sonucu değiştirmez. Cıva yüksekliğini açık hava basıncı etkiler. Ayrıca cıva yerine farklı bir sıvı kullanıldığında da yükseklik değişebilir. Bu durumda sıvının yoğunluğu önemlidir. Yoğunluğu cıvanın yoğunluğundan daha fazla olanlar daha az yükselirken yoğunluğu cıvanın yoğunluğundan daha az olan sıvılar çok fazla yükselir.



Yükseklere Çıkıldıkça Açık Hava Basıncı Azalır

Yükseklere Çıkıldıkça Açık Hava Basıncı Azalır

Deniz seviyesinden yukarılara çıkıldıkça açık hava basıncı azalır.

Ayrıca 7. Sınıf Fen Bilimleri Gaz Basıncı ile ilgili testler bu sayfada yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Sıvı Basıncı Konu Anlatımı başlıklı yazımızda , ve 7. Sınıf Kuvvet-Sıvı Basıncı İlişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • 7 sınıf
 • 7 sınıf fen ve teknoloji ders kitabı cevapları
 • Gazlarin basinci 7 Sinif
 • 7 sınıf fen gaz basıncı
 • 7 sınıf gaz basıncı konu anlatımı
 • gaz basıncı konu anlatımı 7 sinif
 • gaz basinci ile ilgili sorular 7 sinif
 • açık hava basıncı 7 sınıf
 • 7 sınıf gazların basıncı
 • 7 sınıf katı basıncı ile ilgili test
 • 7 Sınıf fen ve teknoloji gaz basıncı
 • gaz basıncı konu anlatımı

>>> İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR <<<

İlginizi Çekebilir!

11 yorum yazıldı “7. Sınıf Fen Bilimleri Gaz Basıncı Konu Anlatımı

  • Torricelli deniz seviyesinde açık hava basıncını 76 cm yüksekliğinde cıva ile dengelemiştir. Buna göre 76 cm cıvanın basıncı(sıvı basıncı) açık hava basıncına eşittir. Bu yüzden hata yok.

 1. Yazılarınızı heyecanla bekliyorum sitenizin sıkı takipçisiyim… Elinize emeğinize sağlık. Birde kandiliniz mübarek olsun…

 2. Sorucanavarı87 1 Ocak 2016 at 14:54 - Cevap Yaz

  Çok güzel olmuş Ama keşke örnek sorular da yapsaydınız Çünkü katı ve sıvı basıncında sürekli örnek soru vardı ve bende o örnek soruları görünce gaz basıncındad olcagını zannetım Yanılmışım ama konu anlatımız çok hoş olmuş Ellerinize sağlık Birde yorum yapmaya üşenmeseniz çok sevineceiğim 🙂 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.