7. Sınıf Fen Bilimleri Moleküller Konu Anlatımı

Moleküller

Aynı ya da farklı atomlar elektron alışverişi yapmadan bir araya gelebilirler. Aynı ya da farklı atomların elektron alışverişi yapmadan bir araya gelerek oluşturdukları yapılara denir. Moleküller atom kümeleri olarak da adlandırılabilir. Maddelerin en küçük yapı taşı atomdur. Bazı maddelerin de en küçük yapı taşı olabilir. Atom ve molekül, maddelerin en küçük yapı taşlarıdır.

Bazı maddeler aynı atomların oluşturduğu moleküllerden meydana gelirken, bazı atomlar da farklı tür atomların oluşturduğu moleküllerden meydana gelebilir.

Bazı maddeler doğada aynı atomların oluşturduğu moleküller halinde yer alır. Örneğin, hidrojen ve oksijen maddeleri doğada atomik halde bulunmazlar. Bu maddeler doğada moleküller(atom kümeleri) halinde bulunur.

Aynı Tür Atomlardan Oluşan Moleküller

Aynı Atomlardan Oluşan Moleküller

Bazı maddeler de doğada farklı atomların oluşturduğu moleküller halinde yer alır. Örneğin su ve şeker molekülleri farklı tür atomlardan oluşur.

Farklı Tür Atomlardan Oluşan Moleküller

Farklı Atomlardan Oluşan Moleküller

Farklı atomlardan oluşan moleküllerin atomlarının büyüklükleri ve özellikleri de birbirinden farklıdır. Örneğin su molekülünü oluşturan oksijen ve hidrojen atomlarının büyüklükleri ve özellikleri farklıdır. Moleküller en az iki atomdan oluşacağı gibi çok sayıda atomdan da oluşabilir. Örneğin hidrojen molekülü iki atomdan oluşurken şeker molekülü 24 atomdan oluşur. Az sayıda atom içeren moleküller basit yapılı molekül, çok sayıda atom içeren moleküller de olarak adlandırılır.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri İyonları Tanıyalım Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf ve Anyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • 7 sınıf moleküller konu anlatımı
  • 7 sınıf moleküller
  • moleküller 7 sınıf
  • molekül nedir 7 sınıf
  • molekul 7 sinif
  • moleküllerin oluşumu 7 sınıf

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin