8. Sınıf Fen Bilimleri Mercekler Yaşamımızı Kolaylaştırıyor Konu Anlatımı (Yeni Müfredat)

Mercekler Yaşamımızı Kolaylaştırıyor

Merceklerin kullanılacağı yerlere göre çeşitleri, büyüklükleri ve eğrilikleri farklılık gösterir. Merceklerin kullanıldığı pek çok alan vardır. Günlük yaşantımızda mercekler en sık çeşitli göz kusurlarını düzeltmek için kullandığımız gözlükler ve kontak lenslerde kullanılmaktadır. Miyop ve hipermetrop, göz merceğinin yapısındaki bozukluklar sonucu oluşan göz kusurlarından bazılarıdır.

Miyopluk yakını görüp uzağı net görememe durumudur. Miyop gözde görüntü, mercekle retina tabakası (sarı leke) arasında oluşur. Bu göz kusurunu düzeltmek için kalın kenarlı mercek ya da lens kullanılır. Bunun sonucunda görüntü retina tabakası üzerinde oluşur.

Hipermetropluk uzağı görüp yakını net görememe durumudur. Hipermetrop gözde görüntü, retinanın arkasında (sarı lekede) oluşur. Bu göz kusurunu düzeltmek için ince kenarlı mercek ya da lens kullanılır. Bunun sonucunda görüntü retina tabakası üzerinde oluşur.

Projeksiyon cihazını açtığımızda bazen ekrana yansıttığı görüntünün bulanık olduğunu gözlemleriz. Görüntüyü netleştirmek için ayar düğmesi ile merceği ileri geri hareket ettiririz. Göz kusurlarının düzeltilmesinde yararlanılan gözlük veya kontak lensler de benzer bir görevi yerine getirir. Mikroskop, teleskop ve dürbün gibi araçlar gözlem ve inceleme araçlarıdır. Bu araçlarda birden fazla mercekten meydana gelen mercek sistemleri mevcuttur. Bir mikroskop, merceklerinin de yardımıyla gözle görülemeyecek kadar küçük olan hücreleri görünür hâle getirir. Bir aile toplantısının hatıra olarak saklanması, kamera ile sağlanabilir. Kameralarda ince kenarlı mercek olan objektif ileri geri hareket ettirilerek görüntü makine içindeki ekran üzerine net olarak düşürülür. Teleskoplar da yapılarında bulunan ince kenarlı mercekler yardımıyla çok uzaktaki cisimleri yakınlaştırarak görmemizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Merceklerde Işığın Kırılması Konu Anlatımı (Yeni Müfredat) başlıklı yazımızda 8.Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı, Asal Eksen ve Fen Bilimleri Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • teog fen ders notları
  • 8 sınıf fen ve teknoloji konu özetleri
  • 8 SINIF FEN KONU ANLATIMLARI
  • FEN 8 SINIF KONULARI
  • fen ders notları
  • 8 sınıf fen bilgisi konuları
  • 8 sınıf fen konu anlatımlı

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin