8. Sınıflar İçin Liselere Geçiş Sınavı Örnek Sorular Kitapçıkları

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında 8. Sınıflar İçin Liselere Geçiş Sınavı Örnek Sorular Kitapçıkları yayımlandı. Yapılan açıklama ve örnek sorular kitapçıkları aşağıdadır:

“8. sınıf sonunda liselere (Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi ve Proje Temelli Liseler) geçiş için yapılacak sınav, Haziran 2018 de gerçekleştirilecektir.

“Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm” olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap formu ile iki oturumda gerçekleştirilecek bu sınav, 75+60 = 135 dakika sürecektir. Sınavda 90 adet çoktan seçmeli soru yer alacaktır. Soruların derslere göre dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır.

SÖZEL BÖLÜM (Toplam 50 soru)

  • Türkçe – 20
  • T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük – 10
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi – 10
  • Yabancı Dil – 10

SAYISAL BÖLÜM (Toplam 40 soru)

  • Matematik – 20
  • Fen Bilimleri – 20

Eğitim sistemimizde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilecek liselere geçiş sınavı, 8.sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: http://odsgm.meb.gov.tr/www/basin-duyurusu/icerik/296

Bir önceki yazımız olan 2017-2018 Değerlendirme Sınavları Yayımlandı MEB-ÖDSGM başlıklı yazımızda 5.Sınıf Değerlendirme Sınavı, 6.Sınıf Değerlendirme Sınavı ve 7.Sınıf Değerlendirme Sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin