İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 04/09/2014 tarihli kararla 30/10/2014 tarihinde yayımlanan İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi’ni sitemiz üzerinden indirebilirsiniz. İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesinde tüm sınıf düzeylerinde zorunlu dersler ile seçmeli dersler ve bu derslerin haftalık olarak okutulması gereken saatleri yer almaktadır. Buna göre İmam Hatip Ortaokullarında tüm sınıf düzeyleri için okutulması gereken haftalık toplam ders saati 36’dır.

İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi

İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi

Çizelgenin Uygulanması ile İlgili Açıklamalar

1. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği, dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir. Dersin kaç saat alınabileceği ise tabloda parantez içerisindeki rakamlarla ifade edilmiştir. Örneğin, zorunlu ders olan Arapçanın yanında seçmeli yabancı dil dersi olarak Arapçanın seçilmesi durumunda bu ders 2 saat veya 1 saat olarak alınabilecektir.

2. Seçilen derslerin ders saatleri, öğretim programlarında belirtilen ders saatlerinden az olması durumunda, öğretim programlarında zümre öğretmenler kurulunca uyarlamalar yapılabilir.

3. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları, modüler bir yapıda oluşturulmuştur. Öğrenciler birden fazla sınıfta seçilebilecek dersleri, seçeceği dersin okutulabileceği herhangi bir sınıfta bir kez seçebileceği gibi, birden fazla sınıf seviyesinde veya seçebileceği tüm sınıf seviyelerinde sürekli olarak seçebilir. Okulun imkân ve  şartlarına bağlı olarak farklı sınıf düzeylerinde fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanabilir. Örneğin; bir öğrenci seçmeli yabancı dil dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyor ve bu derste henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

4. Beşinci sınıfta Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur’an‐ı Kerim, Arapça, Hz. Muhammed’in Hayatı ve temel dinî bilgiler derslerini (29 ders saati) almak kaydıyla, imkân ve  şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı ve zorunlu ders saatine ilave olarak haftada 7 ders saatine kadar yabancı dil veya Kur’an‐ı Kerim dersi verilebilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş  ve uygulanmakta olan yabancı dil ve Kur’an‐ı Kerim dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

5. İsteyen okullarda haftada dokuz (9) ders saatine kadar okul ve çevrenin  şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesini indirmek için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Enerji Çeşitleri-Enerji Dönüşümleri Online Test Çöz başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Online Test ve Fen Bilimleri Online Test Çöz hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • imam hatip ortaokulu ders programı 2017

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin