Okul Öğrenci Meclisi Seçim Evrakları

Okullarda Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri projesiyle; Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla okullarda her yıl Okul Öğrenci Meclisi kurulur. Bu meclisi kurabilmek için de seçimler yapılır. Bu sayfada Okul Öğrenci Meclisi seçimi için gerekli olan tüm dosyaları bir arada bulabilirsiniz. Okullarda Okul Öğrenci Meclisi’nin nasıl kurulacağıyla ilgili ayrıntılı bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi’nde yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi’ne göre bazı önemli bilgiler aşağıya çıkarılmıştır:

Seçimler, gizli, serbest, eşit, tek dereceli ve genel oy esaslarına göre yapılır. Oyların sayımı, dökümü ve tutanaklara bağlanması açık olarak gerçekleştirilir. Bölge milletvekilleri yapılacak seçimlerde gözlemci olarak yer alabilirler.

Tanıtım; oy kullanma gününden beş gün öncesinin sabahında başlar ve oy kullanma gününden önceki gün saat 17.00′ de sona erer.

Okul Seçim Kurulu; öğretmenler kurulunca seçilen bir öğretmenin başkanlığında öğrencilerden seçilen iki asıl, iki yedek üyeden oluşur. Bu kurul okuldaki seçim işlerini yürütür.

Sandık Kurulu veya Kurulları; öğretmenler kurulunca seçilen bir öğretmenin rehberliğinde, öğrenci kurulu veya okul onur genel kurulunda seçilen üç asıl, üç yedek öğrenciden oluşur. Bu öğrencilerden yaşça en büyük olanı sandık kurulu başkanı görevini yürütür. Okul öğrenci meclisi başkanlığına aday olan öğrencilerin gösterecekleri birer öğrenci, gözlemci olarak sandık başında bulunabilir.

Okula devam eden her öğrenci oy kullanma hakkına sahiptir. Seçmenler birden fazla oy kullanamazlar. Engelli öğrencilerin oy kullanması için okul yönetimi gerekli tedbirleri alır.

Oy kullanma işlemi, saat 09.00′ dan 16.00′ ya kadar olan zaman içerisinde yapılır. Ancak saat 16.00′ ya geldiği hâlde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler, Başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar. İkili öğretim yapan okullarda şube temsilcileri seçimini her devre ayrı ayrı yapar. Seçmenlerin tamamı oylarını kullanmışsa sürenin bitimi beklenmeden oyların sayımı işlemine başlanabilir.

Seçmen, oy pusulası ile birlikte kendisine verilen “Evet” mührü ile kapalı oy kullanma yerine girer. Oyunu, “Evet” mührünü tercih ettiği kişiye ait özel daire içine basmak veya sandık kurulu başkanı tarafından kendisine verilen mühürlenmiş boş kâğıda, seçmek istediği adayın adını yazmak suretiyle kullanır.

Ayrıntılar için Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi’ne bakabilirsiniz.

Aşağıdaki İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR bölümünde Okul Öğrenci Meclisi Seçimi için gerekli olan;

  • Sınıf Temsilcisi Seçimi için oy pusulası
  • Seçim Sonuç Tutanakları
  • Oy Sayım Tutanakları
  • Okul Öğrenci Meclisi Başkanı Seçimi için Oy pusulası ve Sayım Tutanakları yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2015-2016 Fen Bilimleri 2.Dönem Zümre Tutanakları başlıklı yazımızda 2015-2016 2.Dönem Fen Zümre, 2015-2016 Fen Zümre ve Fen Bilimleri Zümre Toplantı tutanakları hakkında bilgiler verilmektedir.

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin