TEOG Sonucu Yerleşilen Ortaöğretim Kurumlarına Kayıt İşlemleri

2016 yılı TEOG yerleştirme sonuçlarına göre yerleşen öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına kayıt işlemleri, kayıt için gerekli belgeler ve izlenecek yollar, YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerin izleyeceği yollar 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-­Kılavuzunda açıklanmıştır.

2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-­Kılavuzuna göre TEOG Sonucu Yerleşen öğrencilerin kayıtlar işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır. Bu nedenle öğrencilerin kayıt için yapması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Ancak; YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri gereğince; YEP’e göre yapılacak sıralama ve yerleştirme ile parasız yatılı olarak öğrenim görme hakkı sağlanır.

Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabileceklerdir.

Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler 16 Eylül 2016 mesai saati bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları İrtibat Bürolarına müracaat edip okul türünü seçerek kesin kayıtları yaptırmaları gerekmektedir.

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler;

  • Pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne,
  • Pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte en geç 09 Eylül 2016 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte en geç 30 Eylül 2016 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan 2016 TEOG Yerleştirme Sonuçları Açıklandı başlıklı yazımızda 2016 TEOG Yerleştirme Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin