3. Sınıf Fen Bilimleri Ben ve Çevrem Konu Anlatımı

CANLILAR DÜNYASINA YOLCULUK

BEN VE ÇEVREM

Canlıların içerisinde yaşadıkları ortama çevre denir. Çevre canlı ve cansız varlıkların bütünüdür. Yani çevre deyince aklımıza hava, su ve toprak gibi cansız varlıkların yanında insanlar, ve bitkiler gibi da gelmelidir.

Canlılar ihtiyaç duydukları ve yaşamlarını devam ettirebilmek için gerekli olan her şeyi çevrelerinden karşılarlar. Aynı zamanda canlılar çevreleri ile sürekli etkileşim halindedirler.

Yerlere çöp atmak, kullandığımız eşyaları temiz tutmamak gibi davranışlar çevreyi kirletir. Kirletilmiş bir çevre, içerisinde bulunan tüm canlıları rahatsız eder. Oysa temiz, sağlıklı ve düzenli bir çevrede yaşamak insanları mutlu eder. Bu nedenle çevremizi sürekli temiz tutmalı, çevreye çöp atmamalıyız. Çevreyi kirletenleri ise uyarmalıyız.

Kirli Çevre-Temiz Çevre

Kirli Çevre-Temiz Çevre

Çevre temizliği için yaşadığımız çevrede çeşitli görevliler bulunmaktadır. Örneğin, okul hizmetlileri okulumuzu temizlerken mahalle, sokak ve caddeleri belediye çalışanları temizler.

Çevremizdeki Temizlik İşçileri

Çevremizdeki Temizlik İşçileri

Ancak çevremizi temizleyen birilerinin olması bizim çevreyi rahatça kirletebileceğimiz anlamına gelmez. Çünkü her birey çevresine karşı sorumludur. Biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Çevreyi kirletmememiz gerektiği gibi duyarlılık göstererek kirletilmiş bir ortam veya durumla karşılaştığımızda yetkilileri uyarmamız gerekir.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Bileşikteki Elementler ve Atom Sayıları Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 8. Sınıf Konu Anlatımı, ve 8.Sınıf hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • ben ve çevrem
  • ben ve çevrem konu anlatımı
  • temiz ve kirli çevre

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Süleyman
Süleyman
6 yıl önce

tebrikler sizin sayenizde sınavdan 96 alıdım 🙂