8. Sınıf Fen Bilimleri Bileşikteki Elementler ve Atom Sayıları Konu Anlatımı

Bileşikteki Elementler ve Atom Sayıları

Bileşik formüllerine bakılarak; bileşiğin hangi elementlerden oluştuğu ve bileşiği oluşturan elementlerin atom sayıları belirlenebilir. Bu sayede bileşiğin kaç farklı elementten oluştuğu ve toplam kaç atom içerdiği bilgisine ulaşılabilir. Bu sayıları belirlemek için bazı kurallar vardır. Aşağıda bu kurallar açıklanmıştır.

Tek atomlu iyonlardan oluşan bileşik formüllerindeki çeşitleri element sembollerine bakılarak belirlenir. Element atomlarının sayıları ise elementin sağ alt köşesindeki sayıdır. Toplam atom sayısını hesaplamak için tüm atomların sayısı toplanır.

Tek Atomlu İyonlardan Oluşan Bileşiklerdeki Atom Sayısı

Tek Atomlu İyonlardan Oluşan Bileşiklerdeki Atom Sayısı

Çok atomlu iyonlardan oluşan bileşiklerde de çeşitleri element sembollerine bakılarak belirlenir. Element atomlarının sayıları ise elementin sağ alt köşesindeki sayıdır. Ancak çok atomlu iyon parantez içerisinde yazılmış ise o iyondan yazılan sayıda kullanılmış demektir. Bu nedenle parantezin dışında yazan sayı parantez içerisindeki elementlerin sayıları ile çarpılarak element atomlarının sayısı bulunur. Toplam atom sayısını hesaplamak için tüm atomların sayısı toplanır.

Bileşiklerdeki Atom Sayıları

Bileşiklerdeki Atom Sayıları

Bazen bileşiğin başına rakam yazılır. Bu durumda da aynen parantez dışındaki sayı ile parantez içerisindeki sayıların çarpılması gibi bileşiğin başındaki sayı da bileşikteki elementlerin sayıları ile çarpılır. Elde edilen sayı bileşikteki sayısıdır.

Bileşik Moleküllerindeki Atom Sayıları

Bileşik Moleküllerindeki Atom Sayıları

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Bileşikler Nasıl Adlandırılır? Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 8. Sınıf Konu Anlatımı, 8. Sınıf Maddenin Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı ve 8. hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • 8 sınıf fen ve teknoloji ders notları
  • bileşikte atom sayısı bulma
  • bileşikteki toplam atom sayısı nasıl bulunur

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin