3. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizdeki Sesler Konu Anlatımı

Çevremizdeki Sesler

Çevremizdeki seslerin ilk oluştuğu yere kaynağı denir. Yani çevremizdeki her sesin bir kaynağı vardır. Buna göre ses çıkaran her varlık bir ses kaynağıdır. Örneğin; “tik tak” sesinin kaynağı bir saat, “cır cır” sesinin kaynağı bir ağustos böceği, “tak tak” sesinin kaynağı ise bir kapıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her sesin bir kaynağı vardır ve dalgalar halinde her yönde yayılır. Ses kaynaklarının çıkarttığı sesler birbirinden faklıdır. Bu farlılık sayesinde sesleri birbirinden ayırt edebilir hatta ses kaynağını görmeden tahmin edebiliriz.

Bazı sesler doğada kendiliğinden oluşur. Örneğin, yağmur sesi, rüzgâr sesi, hayvanların çıkardığı sesler doğada kendiliğinden vardır. Doğada kendiliğinden var olan kaynaklarına doğal kaynağı denir. Doğal kaynaklarından çıkan seslere de doğal denir.

Yapay Ses Kaynakları

Yapay Kaynakları

Doğada kendiliğinden bulunmayan, insanlar tarafından üretilen ses kaynaklarına yapay ses kaynağı denir. Yapay ses kaynaklarından çıkan seslere de yapay ses denir. Müzik aletlerinden çıkan sesler, arabaların, uçakların, gemilerin çıkardığı sesler, televizyon, radyo, telefon gibi araçlardan çıkan sesler yapay seslere örnektir.

Ses kaynağının yerini ve hangi kaynağa ait olduğunu duyu organımızla tahmin edebiliriz. Örneğin, havlama sesini duyduğumuzda bunun bir köpeğe ait olduğunu ve köpeğin nerede olduğunu köpeği görmeden tahmin edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Ses Şiddeti ve İşitme Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, ve Fen Bilimleri Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • çevremizdeki sesler
  • çevredeki sesler ile ilgili bilgiler
  • sesin çıktığı yere ne denir
  • çevremizdeki seslerin sesi aynımıdır

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin