3. Sınıf Fen Bilimleri Ses Şiddeti ve İşitme Konu Anlatımı

Ses Şiddeti ve İşitme

Kulak duyu organımızla çevremizdeki sesleri duyar, algılar ve bu sesleri birbirinden ayırt ederiz. Ses, titreşim sonucu oluşur ve bir kaynağı vardır. Ses çıkaran her şeye ses kaynağı denir. Ses dalgalar halinde yayılır.

Yakınımızdaki sesleri uzaktaki seslere göre daha iyi işitiriz. Sesin uzaktan veya yakından duyulabilme özelliğine ses şiddeti denir. Ses şiddeti, sesin gür ya da zayıf işitilmesidir. Fısıldayan bir insanın sesini duymakta zorlanırken yüksek sesle konuşan birini daha kolay duyarız. Sesin bu şekilde kolay ya da zor işitilmesini ses şiddeti belirler. Şiddetli sesler daha kolay duyulur.

İnsan Kulağının İşitemediği Sesleri İşitebilen Hayvanlar

İnsan Kulağının İşitemediği Sesleri İşitebilen Hayvanlar

İnsan kulağı bütün sesleri işitemez. İnsanların işitemediği, çok kuvvetli veya çok zayıf sesler vardır. Bu sesleri bazı hayvanlar işitebilir. Örneğin yarasalar, baykuşlar, balinalar ve köpekler insanların işitemediği sesleri işitebilir.

Kulak duyu organımızın sağlığını korumak için; sesin yüksek olduğu ortamlarda bulunmamalıyız. Çünkü yüksek ses kulak sağlığına zarar verir. Yüksek sesli ortamlarda uzun süre kalmak işitme kaybına(sağırlığa) neden olur. Ses kaynağına ne kadar yakın olursak sesin kulağa verdiği zarar da o kadar artar.

Sesin zararlarından korunmak için;

  • Yüksek sesle müzik dinlememek,
  • Televizyon, radyo vb. araçların seslerini fazla açmamak,
  • Gürültülü ortamlarda uzun süre kalmamak.
  • Mesleğimiz(işimiz gereği) gürültülü ortamlarda çalışıyorsak sesin zararlı etkilerinden korunmak için kulak tıkacı veya kulaklık gibi araçlar kullanmamız gerekir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı ve Enerji ve Sürtünme Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • https://www fenehli com/3-sinif-fen-bilimleri-ses-siddeti-ve-isitme-konu-anlatimi/
  • ses siddeti ve isitme
  • ses şiddeti ve işitme 3 sınıf

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sara yaşar
Sara yaşar
3 yıl önce

Çok güzel anlatmış