3. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Kaynakları Konu Anlatımı

YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

ELEKTRİK KAYNAKLARI

Günlük hayatta kullandığımız farklı türdeki elektrikli araçlar çalışırken de farklı elektrik kaynaklarına ihtiyaç duyarlar.  Evlerimizde kullandığımız televizyon, ütü, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi elektrikli araçların kaynağı şehir elektriğidir.

Şehir Elektriği İle Çalışan Elektrikli Araçlar

Şehir Elektriği İle Çalışan Elektrikli Araçlar

sahip olduğu elektrik şehirlerde; su, kömür, petrol, rüzgâr ve Güneş gibi kaynaklardan yararlanılarak elektrik santrallerinde üretilir. Üretilen elektrik evlerimize, iş yerlerine, fabrikalara elektrik iletim hatları ile ulaştırılmaktadır.

Elektrik Enerjisi Üretim Santralleri

Üretim Santralleri

Bazı elektrikli araçlar için gerekli olan elektrik kaynağı pildir. , düşük elektrik enerjisi üreten bir kaynaktır. Bu nedenle elektrik enerjisi ihtiyacı az olan elektrikli araçlarda tercih edilmektedir. Pillerin kullanıldığı yere göre faklı biçim ve şekilleri vardır. Radyo, el feneri, kumandalar, kol saati, bazı oyuncaklar, fotoğraf makinası gibi elektrikli araçların elektrik kaynağı pillerdir.

Piile Çalışan Elektrikli Araçlar-Pil Çeşitleri

Piile Çalışan Elektrikli Araçlar-Pil Çeşitleri

Teknolojinin ilerlemesiyle taşınabilir elektrikli araçların artmasıyla pil kullanımı da yaygınlaşmıştır. Pillerin belirli ömürleri vardır. Bitmiş pillerin yapısında bulunan maddeler zehirlidir ve toprağa, suya karışabilmektedir. Toprağa ve suya karışan bu zehirli maddeler hastalıklara ve ölümlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanılmış piller atık pil toplama kutularına atılarak çevreye zarar vermeleri engellenmelidir. Pillerin içerinde tehlikeli maddeler bulunduğundan içi açılmamalı ve piller ateşten uzak tutulmalıdır.

Pil Toplama

Pil Toplama

Günlük hayatta sıkça kullandığımız cep telefonu, dizüstü bilgisayar, şarjlı süpürge gibi araçların elektrik kaynağı da pillere benzer yapıda olan bataryalardır. Bataryalar birden çok pilin birleştirilmesiyle oluşturulan ve şarj edilebilen elektrik kaynaklarıdır.

Batarya ile Çalışan Araçlar-Batarya Çeşitleri

ile Çalışan Araçlar-Batarya Çeşitleri

Otomobil, motosiklet, uçak, gemi, gibi araçların çalışması için gerekli olan elektrik kaynağı aküdür. Akü, motorlu araçlarda kullanılan elektrik kaynağıdır. Akü pillere göre daha uzun süre elektrik enerjisi verebilmektedir. Elektrik enerjisi tükendiğinde yeniden şarj edilebilir(doldurulabilir).

Akü

Akü

Günlük hayatımızın artık vazgeçilmezi olan elektrik sınırlı bir kaynaktır ve tükenebilmektedir. Elektrik enerjisi üretimi maliyetlidir. Bu nedenle elektrik kullanırken tasarruflu olmalı, ihtiyacımız dışında kullanmamalıyız. Gereksiz yanan ışıkları kapatma, tasarruflu ampul kullanma, enerjisi tasarrufu sağlayan A sınıfı ürünler satın alma, şarj edilebilir piller kullanma günlük hayatta yapabileceğimiz basit tasarruf yöntemleridir.

Elektrik Tasarrufu

Elektrik Tasarrufu

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Erime ve Donma Konu Anlatımı başlıklı yazımızda , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • elektrik kaynakları
  • elektrik kaynakları nelerdir
  • elektrik kaynakları nelerdir 3 sınıf
  • elektrik nasıl üretilir kısaca 3 sınıf
  • elektrik kaynakları 3 sınıf
  • elektrik kaynağı pil de olabilen bir haberleşme aracı
  • kaynakları 3 sınıf
  • 3 sınıf elektrik kaynakları konu anlatımı
  • şehir elektriği nedir 3 sınıf
  • elektrik nedir 3 sınıf

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin