3. Sınıf Fen Bilimleri Maddenin Halleri Konu Anlatımı

Doğada maddeler faklı şekillerde yer alırlar. Maddenin doğadaki farklı şekillerine denir. Maddenin; katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali vardır.

Katı Maddeler: Belirli bir şekli olan maddelerdir. Kalem, sandalye, masa, tahta, demir, taş, silgi, kalemtıraş, kitap, defter gibi maddeler katı maddelere örnektir.

Katı Maddeler

Katı Maddeler

Katı maddeler bulundukları yere göre şekil değiştirmezler. Aşağıdaki resimde bulunan silgi kutuya konulduğunda şeklinde bir değişiklik olmaz.

Katı Maddelerin Belirli Bir Şekli Vardır

Katı Maddelerin Belirli Bir Şekli Vardır

Katı maddelerin şeklini değiştirebilmek için onlara dışarıdan bir etki gereklidir. Örneğin bir kâğıdın şeklini değiştirmek için onu buruşturabiliriz.

Kum, toz, şeker, tuz gibi maddeler küçük tanecikli katı maddelerdir. Bu maddeler bulundukları kabın şeklini alırlar. Kendi şekillerinde bir değişiklik olmaz.

 

Küçük Tanecikli Katı Maddeler

Küçük Tanecikli Katı Maddeler

 

Sıvı Maddeler: Belirli bir şekli olmayan, bulunduğu kabın şeklini alan maddelerdir. Su, süt, ayran, zeytinyağı, limonata, meyve suyu birer sıvı maddedir.

Sıvı Maddeler

Sıvı Maddeler

Gaz Maddeler: Belirli bir şekli olmayan, elle tutulamayan ve göle görülemeyen maddelerdir. Gaz maddelerin varlığını duyu organlarımızla algılarız. Ocakta kullanılan doğalgaz, su ısıtıldığında oluşan buhar, balonu şişirmek için üflediğimiz hava, fabrika bacalarından ve otomobil egzozlarından çıkan duman bir gaz maddedir.

Gaz Maddeler

Gaz Maddeler

3. Sınıf Fen Bilimleri konu anlatımını aşağıdaki İndirilebilir Dosyalar bölümünden word dosyası olarak indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Periyodik Tablo Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 8. Sınıf Maddenin Yapısı ve Özellikleri Konu Anlatımı, 8. Sınıf Konu Anlatımı ve 8.Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Asya
Asya
2 yıl önce

Cok Iyi cok guzel elinize saglik