5. Sınıf Fen Bilimleri Işık Nasıl Yayılır? Konu Anlatımı

Işık Nasıl Yayılır?

Işık, çevremizdeki varlıkları, nesneleri, eşyaları ve olup biten olayları görebilmemiz için gerekli olmasının yanında etrafımızda gerçekleşen olayların nasıl gerçekleştiğini de anlamamıza yarar.

Etrafına ışık yayan cisimler ışık kaynağı olarak adlandırılır. Işık kaynakları doğal ve yapay ışık kaynakları olarak iki gruba ayrılır. Işık kaynaklarının tamamı ışık yayar.

Işık doğrusal olarak yayılır. Otomobil farlarından yayılan ışık, güneş ışığı ve sokak lambalarından yayılan ışık doğrusal bir yol izler. Işık ayı zamanda her yönde yayılır.

Işık Her Yönde Doğrusal Yayılır

Işık Her Yönde Doğrusal Yayılır

  • Işık her yönde ve doğru boyunca yayılır.
Işığın Özellikleri

Işığın Özellikleri

Işık kaynaklarından çıkan ışığı göstermek için basit ışın çizimleri yapılır. Düz bir çizginin ortasına ok çizilerek ışık ışını çizilir. Çizilen bu çizgilere ışın veya ışık ışını denir. Işık ışınları, ışığın doğrusal yol izlediğini göstermeye yarar.

Basit Işık Işını

Basit Işık Işını

Aşağıda bazı ışık kaynaklarından çıkan ışık ışınlarının çizimleri gösterilmiştir. Çizilen ışınlar kaynağın ışık yayan her noktasından yayılan ışınların bir araya gelerek oluşturduğu ışın demetlerini oluşturur.

Işık Kaynaklarından Çıkan Işık Işınlarının Çizimi

Işık Kaynaklarından Çıkan Işık Işınlarının Çizimi

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Ses Madde İle Karşılaşırsa Ne Olur? Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 6. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • ışık nasıl yayılır 5 sınıf
  • ışığın yayılması 5 sınıf

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin