5. Sınıf Fen Bilimleri Yer Kabuğundaki Yer Altı ve Yer Üstü Suları Konu Anlatımı

Yer Kabuğundaki Yer Altı ve

Dünyanın yaklaşık olarak dörtte üçü sularla kaplıdır. Dünyadaki su kaynakları, bulundukları yere göre; yer altı suyu ve yer üstü suyu olmak üzere iki gruba ayrılır. Yer altı ve yer üstü suları; temizlik, sağlık, sulama ve elektrik üretimi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Yer Altı Suları

Yağmur ve kar gibi yağışlarla yeryüzüne inen su, akarsu ve deniz gibi yer üstü suları toprak tarafından emilir. Ayrıca bu sular, tabanda bulunan çatlak ve yarıklardan süzülerek yer altına iner. Bu suların yer altında birikmesiyle sıcak veya soğuk yer altı suları oluşur. Yer altı suları, çeşitli etkilerle yer altına inen ve yer altındaki boşlukları tamamen dolduran sulardır. Bu sular içme suyu, kullanma suyu, tarımsal sulama gibi amaçlarla kullanılır.

Yer altı suları bazen kendiliğinden yeryüzüne çıkar. Yer altı sularının kendiliğinden yeryüzüne çıktığı yerlere kaynak denir. Bu şekilde elde edilen sulara da denir. Kaynak suları yer altında biriktiği ya da yeryüzüne çıkıncaya kadar geçtiği yerlerin özelliğine göre soğuk, ılık veya sıcak olabilir.

Yer altı suları, sıcaklıklarına göre soğuk su kaynakları ve sıcak su kaynakları olarak ikiye ayrılır:

Soğuk Su Kaynakları

  • İçme suyu, tarım, hayvancılık ve endüstride kullanılır.
  • Soğuk su kaynaklarının büyük bir kısmı akarsulara karışır.
  • Yer altı suları, yeryüzüne çıkarken içlerinden geçtikleri kayaçlardaki bazı mineralleri çözer. Bu mineraller içme sularına karışır. Bu nedenle içme suyu olarak kullanılan kaynak sularında mineral bulunur.

Sıcak Su Kaynakları

  • Bu kaynaklar çok derinden geldiği için sıcaktır.
  • Yerin derin katmanlarından gelen, içinde sağlığa yararlı mineral ve içeren su kaynaklarına kaplıca (ılıca) denir.
  • Kaplıcalar, mineral ve gaz bakımından zengin olduğu için tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 Yer Üstü Suları

Okyanuslar, denizler, akarsular, göller ve yeryüzünün üzerinde bulunan diğer sulara yer üstü suları denir.

Okyanuslar ve Denizler: Yer üstü sularından en geniş alanı kaplayan okyanuslardır. Denizler okyanuslara göre daha küçük alana sahiptir. Okyanuslar ve denizler tuzlu su olup sayısız canlı ü barındırmaktadır.

Göller: Farklı büyüklükteki su birikintileridir. Tuzlu su, sodalı su ve tatlı sulardan oluşan göller bulunmaktadır.

Akarsular: Yeryüzündeki nehir, dere, ç vb. şeklinde adlandırılan ve hareket eden yer üstü sularına akarsu denir.

Sağlık kuruluşları tarafından onaylanarak modern tesislerde ambalajlanan sulara doğal kaynak suyu denilmektedir. Yer altı suları insanlar tarafından açılan kuyulardan yeryüzüne çıkarılabilmektedir. Bu sular insan gücüyle çekilerek tulumba denilen düzeneklerle ya da yardımıyla yeryüzüne çıkarılmaktadır. Yer altı kuyu suları, belirli bir kalitede değilse ilave edilen minerallerle zenginleştirilmekte ve kaynak suları gibi ambalajlanarak satışa sunulmaktadır. Ancak bu şekildeki sular doğal kaynak suyu değil işlenmiş su sınıfına girmektedir.

Bir önceki yazımız olan Reosta Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? başlıklı yazımızda Reosta ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin