6. Sınıf Fen Bilimleri Bileşke Kuvvet Konu Anlatımı

Günlük hayatımızda kuvvet gerektiren bazı işleri yaparken tek başımıza kuvvet uygulamamız yeterli olmayabilir. Örneğin bozulan bir arabayı hareket ettirebilmek için arabaya aynı yönde birden fazla kuvvet eder. Bu sayede araba uygulanan kuvvetler ile aynı yönde ve uygulanan kuvvetlerin toplamı kadar kuvvetle hareket ettirilmiş olur. Ya da halat çekme oyununda taraflarda birden fazla sayıda kişi bulunur ve taraflar birbirlerine zıt yönde kuvvet uygularlar. Bu durumda tarafların kuvvetini hesaplamak için taraflardaki kişilerin uyguladıkları kuvvetleri toplarız. Oyunu kazanan ise toplam kuvveti daha fazla olan taraftır ve hareket bu tarafa doğrudur.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere cisimlere birden fazla kuvvet etki edebilir. Bu durumda kuvvetlerin cisim üzerinde bıraktığı ortak etkiye bileşke kuvvet denir. Bileşke kuvvet net kuvvet olarak da adlandırılır. Bileşke kuvvet; iki ya da daha fazla kuvvetin yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvettir. Bileşke kuvvet R harfi ile gösterilir.  Aynı doğrultudaki kuvvetlerin iki farklı bileşkesi vardır.

Bileşke Kuvvet Çeşitleri

Bileşke Kuvvet Çeşitleri

Aynı doğrultulu

Arabayı itme ve köpeklerin kızak çekmesi gibi durumlarda cisimlere uygulanan kuvvetler aynı doğrultuda ve aynı yöndedir.

Aynı Yönlü Kuvvetler

Aynı Yönlü Kuvvetler

Bir cisim üzerine aynı doğrultu ve aynı yönde etki eden kuvvetlerin bileşkesi, bu kuvvetlerin toplamı kadardır. Bileşke kuvvet de diğer kuvvetlerle aynı doğrultuda ve aynı yöndedir. Örnek;

Aynı Yönlü Kuvvetlerin Bileşkesi

Aynı Yönlü Kuvvetlerin Bileşkesi

Aynı doğrultulu

Halat çekme oyununda grupların birbirlerine uyguladığı kuvvetler aynı doğrultuda zıt yönlü kuvvetlerdir.

Zıt Yönlü Kuvvetler

Zıt Yönlü Kuvvetler

Doğrultuları aynı, yönleri zıt olan kuvvetlere zıt yönlü kuvvetler denir. İki zıt yönlü kuvvetin bileşkesi hesaplanırken büyük kuvvetten küçük kuvvet çıkarılır. Bu durumda bileşke kuvvet büyük kuvvet yönündedir ve büyük kuvvetten daha küçüktür. İkiden daha fazla kuvvet söz konusu olduğunda ise önce aynı yönlü kuvvetler toplanır ve daha sonra büyük değerden küçük değer çıkarılır. Örnek;

Zıt Yönlü Kuvvetlerin Bileşkesi

Zıt Yönlü Kuvvetlerin Bileşkesi

6. Sınıf Fen Bilimleri Bileşke Kuvvet Konu Anlatımını aşağıdaki İndirilebilir Dosyalar bölümünden word dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilir ve görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Kuvvetin Etkileri ve Özellikleri (Bileşke Kuvvet) Konu Anlatımı başlıklı yazımızda , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • 6 sınıf fen bilimleri kuvvet ve hareket konu anlatımı
 • 6 sınıf bileşke kuvvet
 • 6 sınıf bileşke kuvvet konu anlatımı
 • 6 sınıf kuvvet konu anlatımı
 • 6 sınıf fen bilimleri bileşke kuvvet konu anlatımı
 • 6 sinif bileske kuvvet ozeti
 • 6 sınıf fen bilimleri bileşke kuvvet
 • 6 sinif fen bileşke kuvvet konu anlatımı
 • bileşke kuvvet 6 sınıf
 • Bileşke kuvvetin günlük hayatımızda kullanımı
 • bileşke kuvvet
 • bileşke kuvvet 6 sınf konu anlatımı

>>> İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR <<<

İlginizi Çekebilir!

0 0 Oy
Yazıyı Oyla
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin