6. Sınıf Fen Bilimleri Hal Değişimi ve Tanecikler Konu Anlatımı

Hâl Değişimi ve Tanecikler

Aynı cins maddelerin tanecikleri de aynı, farklı cins maddelerin tanecikleri de farklıdır. Ancak bir maddenin farklı halleri aynı taneciklerden oluşmasına rağmen farklı görünürler. Bu durum maddenin taneciklerinin hareketinin ve tanecikleri arasındaki boşluklu yapısının değişmesinden kaynaklanır.

Maddeler katı, sıvı ve halde bulunurlar. Maddelerin ısı alarak ya da vererek bir halden başka bir hale geçmesine hal değişimi denir. Maddeler hal değiştirdiklerinde taneciklerinin hareketi ve taneciklerinin arasındaki boşluk değişir. Örneğin çaydanlıktaki su ısıtıldığında, su taneciklerinin hızı ve tanecikler arasındaki boşluk artar.

Katıdan Sıvıya

tanecikleri birbirine yakın olduğundan tanecikler arasındaki boşluk çok az, taneciklerin hareketi kısıtlı olup sadece yaparlar. Ayrıca katı tanecikleri düzenli bir yapıdadır. Katı bir madde ısıtıldığında;

 • Taneciklerin titreşim hareketleri(hızları) artar.
 • Taneciklerin düzenli yapısı bozulur.
 • Tanecikler arasındaki boşluk artar. Bu nedenle titreşim hareketi yanında dönme ve öteleme hareketleri de yapmaya başlarlar.
 • Tüm bu olaylar sonunda tanecikleri sıvı taneciklerine benzer ve madde sıvı hale geçer.
Katıdan Sıvıya Hal Değişimi

Katıdan Sıvıya Hal Değişimi

Sıvıdan Gaza

Sıvı maddeler dışarıdan ısı almaya başladığında;

 • Taneciklerin titreşim, dönme ve öteleme hareketleri giderek artar.
 • Isıtma işlemi devam ederse tanecikler giderek daha fazla titreşim, dönme ve öteleme hareketi
 • Artan titreşim, dönme ve öteleme hareketleri sonucunda birbirine hızla çarpan tanecikler arasındaki boşluklar da artmaya başlar.
 • Tanecikler arasındaki boşlukların artması sonucunda birbirinden bağımsız hareket etmeye başlarlar.
 • Öncelikle sıvının üst kısmında bulunan tanecikler onu çevreleyen diğer sıvı taneciklerinden kurtulup serbest hareket eden taneciğine dönüşmüş olur.
 • Böylece sıvı madde hâl değiştirerek hâline geçer.

ve sıvılara kıyasla, maddelerin tanecikleri arasındaki boşluklar çok daha fazladır. Bu nedenle gaz maddelerin tanecikleri ve sıvı hâldeki taneciklere oranla çok daha hızlı ve serbest hareket edebilirler. Gaz taneciklerinin bu özellikleri gazların bulundukları ortama hızlı yayılmalarına neden olur.

Sıvıdan Gaza Hal Değişimi

Sıvıdan Gaza Hal Değişimi

* Madde hâl değiştirirken taneciklerinde(yapısında) hiçbir değişiklik meydana gelmez. Sadece taneciklerin hızlarında ve tanecikler arasındaki boşluklarda değişim olur.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Maddenin Tanecikli Yapısı Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 6. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı, ve Dönme Hareketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • maddenin hal değişimi 6 sınıf

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin