6. Sınıf Fen Bilimleri Madde ve Isı Konu Anlatımı

ve Isı

Isı, bir çeşididir ve maddeler arasında alınıp verilebilir. her zaman sıcaklığı yüksek olan maddeden sıcaklığı düzük olan maddeye doğrudur. Yani sıcaklığı yüksek olan sıcaklığı düşük olan maddeye ısı enerjisi verir. Isı alan maddenin sıcaklığı artarken ısı veren maddenin sıcaklığı azalır. Isı alışverişi maddenin en küçük yapıtaşı olan tanecikler arasında gerçekleşir. Maddelerin tanecikleri sahip oldukları enerjiden dolayı hareket ederler. Isı alan maddelerin taneciklerinin enerjisi artacağından hareket hızları da artar. Tanecikler artan hareket hızları nedeniyle etraflarındaki taneciklere çarparlar ve enerjilerini bu taneciklere aktarırlar.

Bir ısıtıcı üzerine bırakılan çaydanlık içerisindeki suyu inceleyecek olursak, ısıtıcı tarafından sağlanan ısı enerjisi öncelikle çaydanlığın ısıtıcıya yakın olan taneciklerine aktarılır. Bu tanecikler de aldıkları ısı enerjisini çaydanlık içerisindeki suyun taneciklerine aktarırlar. Alttaki su tanecikleri de aldıkları ısı enerjisini yukarıdaki taneciklere çarparak aktarırlar. Böylece çaydanlık içerisindeki suyun ısısı artar. Bu olayda ısının bir yerden başka bir yere tanecikler sayesinde aktarıldığı görülmektedir. Isının tanecikler arasında aktarılmasına ısı iletimi adı verilir. Isı iletimi ısı kaynağına yakın olan taneciklerden soğuk olan taneciklere doğru gerçekleşir.

Isı İletim Yönü

Isı İletim Yönü

Isı İletkenliği

Maddelerin ısı iletkenlikleri birbirinden farklıdır. Bazı maddeler ısıyı iyi iletirken bazı maddelerin ısı iletimi çok azdır. Isı iletimi sıcak maddelerden soğuk maddelere doğru gerçekleşir. Isının sıcak maddelerden soğuk maddelere doğru iletilmesine ısı iletkenliği adı verilir. Isı iletimi aynı maddenin tanecikleri arasında gerçekleşebileceği gibi farklı maddelerin tanecikleri arasında da gerçekleşebilir. Isı alış verişi sıcaklığı farklı olan maddeler arasında gerçekleşir. Sıcaklığı eşit olan maddeler arasında ısı alışverişi olmaz. maddelerin sıcaklıkları eşitleninceye kadar devam eder. Isı alışverişi sonunda ısı alan maddenin sıcaklığı artarken ısı veren maddenin sıcaklığı azalır. Isı alışverişinin gerçekleşebilmesi için maddelerin birbirine temas etmesi ve temasın engellenmemesi gerekir.

Isı İletkeni Maddeler

Isı İletkeni Maddeler

Isıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni denir. Isı iletkeni maddelere;

 • Altın,
 • Gümüş,
 • Bakır,
 • Alüminyum,
 • Demir ve
 • Çelik gibi metaller örnek olarak verilebilir.

Isı iletkeni maddeler ısının iyi iletilmesinin istenildiği yerlerde kullanılır. Örneğin yemek pişirmek için kullandığımız tencere, tava gibi mutfak araç geçleri demir, çelik ve bakır gibi ısı iletkeni metallerden yapılır. Aynı şekilde kalorifer petekleri gibi ısının iyi iletilmesinin istenildiği yerlerde de ısı iletkeni maddeler kullanılır. Isıyı ileten maddelerin ısı iletkenliği, yapıldıkları maddenin türüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle farklı maddeler ısıyı farklı miktarlarda iletir. Öyle ki her ikisi de ısı iletkeni olan demir ve bakırın ısı iletkenlikleri de birbirinden farklıdır.

Isı Yalıtkanlığı

Günlük hayatta bazı durumlarda ısının iyi iletilmesini isterken bazı durumlarda ısının iletilmemesini ya da ısı iletiminin engellenmesini isteriz. Örneğin yemek pişirmede kullandığımız tencerenin gövde kısmının ısıyı iyi iletmesini isterken tencereyi tutmak için kullandığımız kulp kısmının ısıyı iyi iletmemesini isteriz. İki veya ortam arasında ısı alış verişinin olmaması durumuna ısı yalıtkanlığı denir.

Isı Yalıtkanı Maddeler

Isı Yalıtkanı Maddeler

Isıyı iyi iletmeyen maddelere ısı yalıtkanı maddeler denir. Isı yalıtkanı maddelere;

 • Plastik,
 • Tahta,
 • Saman,
 • Deri,
 • Elyaf ve
 • Pamuk gibi maddeler örnek olarak verilebilir.

Isı yalıtkanı maddeler genellikle var olan ısıyı korumak için kullanılır.

Isı Yalıtkanı Maddelerin Faydaları

Isı Yalıtkanı Maddelerin Faydaları

Giydiğimiz elbiseler, ayakkabılar, şapka ve eldivenler ısı yalıtkanlarına örnektir. Kışın üşümemek için ısı kaybını önleyecek türden elbiseler giyeriz. Aynı şekilde kışın uyurken vücudumuzdaki ısı kaybını engellemek için üzerimize battaniye ya da yorgan örteriz.

Termos ve Yapısı

Termos ve Yapısı

Soğuk içeceklerimizi uzun süre soğuk, sıcak içeceklerimizi de uzun süre sıcak tutabilmek için termos kullanırız. Termosların yapıldığı ortamla ısı alış verişini engellediğinden içindeki sıvı istenen sıcaklıkta uzun süre kalır.

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Maddeler Birlikte Kullanılabilir

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Maddeler Birlikte Kullanılabilir

Bazen ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı maddeleri aynı eşya üzerinde kullanabiliriz. Örneğin, çaydanlığın metal kısmı iyi bir ısı iletkeni iken, kulpu ise ısı yalıtkanıdır. Eğer çaydanlığın kulpu da iyi iletken bir maddeden yapılmış olsaydı, sıcak bir çaydanlığın kulpunu tuttuğumuzda elimize ısı akışı hızlı olacak ve elimiz yanacaktı.

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Madde Örnekleri

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Örnekleri

Bir maddenin ısı yalıtkanlığı arttıkça ısı iletkenliği azalır. Örneğin metallerin ısı iletkenlikleri genelde yüksek olmasına rağmen ısı yalıtkanlıkları düşüktür. Maddenin tanecikleri arasındaki boşluk miktarı arttıkça maddenin ısı yalıtkanlığı da artar. Tümüyle yalıtkan bir maddeden söz edilemez. Yani her madde çok az da olsa ısıyı iletme özelliği gösterir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Madde İle Etkileşimi (Soğurulma) Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf ve Fen Bilimleri Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • madde ve ısı
 • madde ve ısı 6 sınıf
 • 6 sınıf madde ve ısı
 • madde ve ısı 6 sınıf konu anlatımı
 • 6 sınıf madde ve ısı konu anlatımı
 • 6 sınıf madde ve ısı konu özeti
 • 6 sınıf fen bilimleri madde ve ısı konu anlatımı
 • 6 sınıf fen madde ve ısı
 • madde ve ısı konu anlatımı
 • madde ve ısı konu özeti
 • 6 sınıf fen madde ve ısı konu anlatımı

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
esilya POLAT
esilya POLAT
1 yıl önce

aslında bunu paylaşabilseydik çünkü fotokobisi lazım oluyor.

Elif Ahsen Işık
Elif Ahsen Işık
1 yıl önce

Gayet güzel. Hocam 1 aydır dersine girmiyor. Bu site sayesinde konuyu anladım. Sağolun çok işime yardı. İyiymiş

Bos ver
Bos ver
2 yıl önce

Yararlı bir site

6.sınıf Öğrencisi
6.sınıf Öğrencisi
2 yıl önce

HER SLAYTIMDA BU SAYFADAN BAKIYORUM VE HOCA BEĞENİYOR.EFSANE ÖTESİİ

abdullllllgdsg
abdullllllgdsg
5 yıl önce

güzelmiş

ömer
ömer
Yanıtla  abdullllllgdsg
3 yıl önce

gayet güzel

ömer tuzla
ömer tuzla
Yanıtla  ömer
3 yıl önce

süpppperrrrrrr

ömer tuzla
ömer tuzla
Yanıtla  abdullllllgdsg
3 yıl önce

gayet güzel

rümeysa
rümeysa
5 yıl önce

gayet güzel anladım konuyu

Elif Ahsen Işık
Elif Ahsen Işık
Yanıtla  rümeysa
1 yıl önce

Bende rümeysa gibi çok iyi anladım