6. Sınıf Fen Bilimleri Üreme-Eşeysiz Üreme Konu Anlatımı

Üreme

Canlıların kendilerine benzer yeni canlılar oluşturmasına üreme denir. Üreme canlılar için ortak özelliktir. Üreme canlılığın devamı için gerekli değildir, fakat neslin devamı için gereklidir. Üreme; ve eşeyli üreme olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

Tek bir atadan meydana gelen üreme şekline denir. Eşeysiz üremede erkek ve dişi üreme hücreleri görev almaz. ile oluşan yeni canlı, ana canlı ile aynı kalıtsal özelliklere sahiptir fakat büyüklükleri farklı olabilir.

Eşeysiz Üreme Çeşitleri

Çeşitleri

Bölünerek Üreme

Ana canlının yeterince büyüdüğünde ikiye bölünerek çoğalmasına bölünerek üreme denir. Amip, bakteri, paramesyum ve öglena gibi tek hücreli ve mikroskobik canlılarda görülen bir üreme şeklidir. Havuz suyu, durgun su birikintisi ve göl gibi sularda bu tek hücreli canlılar bol miktarda bulunur.

Bölünerek Çoğalan Canlılar

Bölünerek Çoğalan Canlılar

Tomurcuklanarak Üreme

Ana canlının vücudunda çıkıntılar oluşur ve çıkıntı gelişerek ana canlıdan ayrılarak yeni canlıyı oluşturur. Bu tür üremeye tomurcuklanarak üreme denir. Bazen yeni canlı ana canlıdan ayrılmaz ve birlikte yaşarlar. Bir omurgasız hayvan olan hidra tomurcuklanarak çoğalır.

Tomurcuklanarak Çoğalan Canlılar - Hidra

Tomurcuklanarak Çoğalan Canlılar – Hidra

Rejenerasyonla (Yenilenerek) Üreme

Ana canlıdan kopan vücut parçaları kendini tamamlayarak yeni bireyleri oluşturur. Buna rejenerasyonla üreme denir. Yassı solucan olan planarya, bazı denizyıldızları ve toprak solucanında rejenerasyonla üreme görülür.

Rejenerasyonla (Yenilenerek) Çoğalan Canlılar

Rejenerasyonla (Yenilenerek) Çoğalan Canlılar

  • Tehlike anında kertenkele kuyruğunu bırakır ve kaçar. Böylece düşmanlarını yanıltır. Kertenkelenin kopan kuyruğu yeniden oluşur. Ancak kopan kuyruk parçasından yeni kertenkele oluşmaz. Bu nedenle kertenkelede görülen bu durum rejenerasyonla üreme değil sadece rejenerasyondur.
Kertenkelede Rejenerasyon

Kertenkelede Rejenerasyon

Vejetatif Üreme

Sadece bitkilerde görülen eşeysiz bir üreme şeklidir. Bazı bitkilerde gerçekleşen bu üreme şeklinde bitkilerin dal, yaprak ve gövdelerinden alınan parçalardan yeni bitkinin oluşması sağlanır. Bu şekildeki üremeye vejetatif üreme denir. Patatesin gövdesinden yeni patateslerin oluşması, çileğin gövdesinden yeni çilek bitkisinin oluşması, kavağın, asmanın dalından ve menekşenin yaprağından yeni bitkilerin oluşması vejetatif üremeye örnektir.

Vejetatif Üreme İle Çoğalan Canlılar

Vejetatif Üreme İle Çoğalan Canlılar

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Sağlıklı Yaşam Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, Canlılar Dünyasına Yolculuk ve Fen Bilimleri Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Tanzi
Tanzi
6 yıl önce

İyi