7. Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organlarımız – Burun Konu Anlatımı

7.Sınıf Fen Bilimleri dersi Duyu Organlarımız –  konu anlatımını okuyabileceğiniz gibi aşağıdan indirerek de kullanabilirsiniz.

Burnumuz solunum ve koku alma organımızdır. Kemik ve kıkırdaktan oluşan boşluğunun iç yüzeyini örten mukoza tabakasında çok sayıda kılcal kan damarı bulunur ve mukozadaki salgı üreten hücrelerin arasında burun kılları yer alır. Burundaki burun kıları ve mukoza salgısı hava ile giren toz ve kirlerin tutulmasını, havanın nemlendirilmesini sağlarken mukozadaki kılcal kan damarları ise ciğerlerimize gidecek olan havanın ısıtılmasını sağlar.

Koku Alma Organımız Burun

Koku Alma Organımız

Burnumuzu oluşturan yapılar aşağıdaki görselde gösterilmektedir.

Burundaki Yapılar

Burundaki Yapılar

Kokulu cisimlerden havaya karışan tanecikler sarı bölgedeki mukus sıvısında çözünerek buradaki koku almaçlarını uyarır. Uyartılar, koklama sinirleriyle beyindeki koklama merkezine iletilir ve burada değerlendirilip koku olarak algılanır.

Kokuları neden bir süre sonra algılamayız?

Koku duyusu çabuk yorulur. Sürekli aynı kokuyu aldığımızda bir süre sonra bu kokuyu hissedemeyiz. Ancak ortama farklı bir koku geldiğinde bu yeni kokuyu algılarız.

Hastalıkları ve Burun Sağlığımızın Korunması

Sinüzit: çevresindeki kemikler arasında bulunan, sinüs denilen boşlukların iltihaplanmasıdır. Doktorun vereceği ilaçlarla tedavi edilebilir.

Kanaması: Burnumuzun içinde bol miktarda kan damarları vardır. Burna gelen darbeler, burna sokulan yabancı cisimler, yüksek tansiyon ve ergenlik döneminde büyümeye bağlı olarak kanamaları görülür. Burun kanamasını durdurmak için baş hafifçe öne eğilir. Burun kanatları ile burun kemiklerinin arası baş ve işaret parmağı ile birkaç dakika sıkılır. İki kaş arasına buz konulur. Kanamanın durmaması hâlinde derhâl bir doktora gidilmelidir.

sağlığımızı korumak için;

  • Burnumuzu karıştırmamalı ve içi kıllarını hiçbir nedenle koparmamalıyız.
  • Burun temizliğine özen göstermeliyiz.
  • Keskin kokulu ya da içeriğini bilmediğimiz maddeleri koklamamalıyız.
  • Tekrarlayan burun kanamalarında, burun tıkanıklıklarında doktora gitmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organlarımız – Kulak Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Duyu Organlarımız, 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları ve 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • 7 sınıf fen bilimleri duyu organları
  • duyu organlarımız 7 sınıf
  • 7 sınıf burun konusu
  • fen bilimleri 7 sinif burun konusu
  • burnumuzun yapısı

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
misafir
misafir
5 yıl önce

teşekkürler