7. Sınıf Fen Bilimleri Saf Maddeleri Tanıyalım(Elementler) Konu Anlatımı

Saf Maddeleri Tanıyalım / Elementler

Çevremizde bulunan tüm maddeler, günlük hayatta kullandığımız tüm maddeler atomlardan oluşur. Çevremizdeki tüm maddelerin en küçük yapı taşı atomdur. Bazı maddeleri oluşturan atomlar birbiri ile aynı iken bazı maddeleri oluşturan atomlar birbirinden farklıdır. Aynı cins atomlardan oluşan saf maddelere adı verilir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bir elementin tüm atomları birbiri ile aynıdır. Ancak farklı elementlerin atomları da farklıdır. Atomları farklı olan elementlerin özellikleri de birbirinden farklıdır.

Bazı elementler doğada tek tek atomlar halinde bulunurken, bazı elementler ise ikişerli atom grupları yani halinde bulunur. Ancak bu atom gruplarındaki yani moleküllerdeki atomlar da yine birbiri ile aynıdır. Doğada tek tek atomlar halinde bulunan elementlere atomik yapılı , ikişerli atom grupları yani halde bulunan elementlere moleküler yapılı adı verilir. Aşağıda atomik yapılı ve moleküler yapılı modelleri verilmiştir.

Element Modelleri

Modelleri

Çevremizdeki canlı cansız tüm maddeler elementlerden oluşmuştur. Günlük hayatta kullandığımız ya da adını duyduğumuz elementlerden bazıları ve bu elementlerin modelleri aşağıda verilmiştir.

Bakır Elementi: Günlük hayatta mutfak eşyaları, süs eşyaları ve elektrik kablolarının iletken kısımlarının yapımında kullanılan bakır elementi atomlardan oluşur.

Bakır Elementinin Atomları

Bakır Elementinin Atomları

Altın ve Gümüş Elementleri: Günlük hayatta kuyumculukta sıkça kullanılan altın ve gümüş elementleri atomlardan oluşur. Ancak altın ve gümüş atomları birbirinden farklıdır.

Altın ve Gümüş Elementlerinin Atomları

Altın ve Gümüş Elementlerinin Atomları

Demir Elementi: İnşaat malzemesi, demir parmaklık yapımı gibi alanlarda kullanılan demir elementi atomlardan oluşur.

Demir Elementinin Atomları

Demir Elementinin Atomları

Doğadaki tüm maddeler elementlerden oluşur. Bazı elementler bir elementten oluşurken bazı elementler de birden fazla elementin bir araya gelmesiyle oluşur. Toprak, kaya, yiyecekler, içecekler, elbiseler gibi tüm maddeler atomlarının çeşitli yollarla bir araya  gelmesiyle oluşur.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 5.Sınıf Fen Bilimleri Ders Notu, Noktası ve Noktası hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • saf maddeler 7 sınıf
  • saf maddeler 7 sınıf konu anlatımı

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin