7. Sınıf Fen Bilimleri Uzay Kirliliği Konu Anlatımı

Uzay Kirliliği

Uzay araştırma çalışmaları bazen istenmeyen sonuçlar da oluşturabilir. Bunlardan biri ölümle sonuçlanan kazalar, diğeri de uzay kirliliğidir. Uzay kirliliğine Dünya’dan uzaya fırlatılan uydu, teleskop, uzay laboratuvarı kalıntıları ve bunlardan kopan parçalar sebep olmaktadır. Bunlar Dünya etrafında çeşitli hızlarla dönüp durmaktadır. Bu atıklar gelecekte yapılacak uzay çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir. Örneğin, yörüngeye oturtulmak istenen yeni bir uzay aracına bu atıkların çarpma tehlikesi vardır. Hatta bir uzay laboratuvarını veya uyduyu tamir etmek için uzay gemisinden dışarı çıkan bir astronota da büyük bir hızla dönen bu atıklar çarpabilir.

Uzay araştırmaları için bugüne kadar yaklaşık 4000 uzay aracı uzaya fırlatılmıştır. Dünya çevresinde genişliği 10 cm’den büyük 10.000 tane uzay cismi bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan sadece 600 tanesi işimize yarayan uzay araçlarıdır. Diğerleri fırlatma sırasında veya yörüngesinde bozulan uydulardan ortaya çıkan parçalardır.

Uzay kirliliği yaratan atıklardan bazıları Dünya’ya düşmektedir. Bilim insanları yeryüzünden 600 km yüksekte bulunan atıkların birkaç yıl içinde, 800 km yüksekte bulunan atıkların on yıl içinde Dünya’ya düştüğünü belirlemişlerdir. Yeryüzüne düşen uzay atıklarının çoğu atmosfere girince yanmaktadır.

Uzay araçlarının yörüngelere en az kirlilik oluşturacak biçimde yerleştirilmesi, uzay kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayacaktır. Uzay kirliliğinin önlenmesi için belirtilen çözüm yollarından biri de ömrü tükenen uyduların ve diğer uzay aracı atıklarının Dünya’ya düşmelerinin sağlanmasıdır.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Uzay Teknolojisi Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı ve Astronot hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • https://www fenehli com/7-sinif-fen-bilimleri-uzay-kirliligi-konu-anlatimi/
  • fenehli 7 sınıf
  • uzay kirliliği
  • 7 sınıf ders notları
  • 7 sınıf fen bilimleri konu özetleri
  • güneş sistemi ve ötesi
  • uzay kirliliği 7 sınıf
  • 7 SINIF FEN BİLİMLERİ BİLGİ NOTLARI

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

3 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hiç kimse
Hiç kimse
10 ay önce

Çok iyi bir site sizde kullanın.

Öğrenci
Öğrenci
3 yıl önce

Harbiden çok güzel anlatılmış bu fenehli nin bütün konuları böyle güzel anlatıyor herkese öneririm

Kaan
Kaan
4 yıl önce

Konu anlatımı güzel.Teşekkürler.