3. Sınıf Fen Bilimleri Doğal ve Yapay Çevre Konu Anlatımı

CANLILAR DÜNYASINA YOLCULUK

DOĞAL VE

Canlıların içerisinde yaşadıkları ortama çevre denir. Çevre canlı ve cansız varlıkların bütünüdür. Yani çevre deyince aklımıza hava, su ve toprak gibi cansız varlıkların yanında insanlar, hayvanlar ve bitkiler gibi canlı varlıklar da gelir. Ayrıca çevre ve yapay çevre olmak üzere ikiye ayrılır. Doğada kendiliğinden var olan, insanlar tarafından oluşturulmayan çevreye doğal çevre denir. Yaşadığımız dünyadaki ormanlar, dağlar, denizler, akarsular, çağlayanlar, peribacaları, mağaralar kendiliğinden oluşan yani insanlar tarafından oluşturulmayan çevreler olduğu için doğal çevreye örnektir.

Doğal Çevre

Doğal Çevre

Doğada kendiliğinden var olmayan, insanlar tarafından oluşturulan çevreye ise yapay çevre denir. İnsanlar tarafından oluşturulan binalar, yollar, köprüler, barajlar, oyun alanları(parklar), bahçeler, akvaryumlar, hayvanat bahçeleri, tarihi eserler doğada kendiliğinden oluşmayan yapay çevreye örnektir.

Yapay Çevre

Yapay Çevre

Yapay çevre, insanlar tarafından yine insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve daha yaşanılabilir ortamlar oluşturarak hayatı güzelleştirmek için oluşturulur. Doğal çevre ise yaşamın devamı için gerekli olan tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemizi sağlar. Buna göre doğal çevre olmadan yaşam olamayacağı için yapay çevreden de söz edilemez. İnsanların yapay çevreleri oluştururken yaptıkları yanlışlar doğal çevreye çok büyük, hatta geri döndürülemez zararlar vermektedir. Doğal çevrenin zarar görmesine neden olan hava kirliliği, toprak kirliliği, ormanların yok edilmesi gibi nedenlerden dolayı doğal çevre yok olma tehlikesi yaşadığından bu çevredeki diğer canlılarda yok olmaktadır.

Yapay çevre insanların hayatlarını kolaylaştırsa da yapılan yanlışlar nedeniyle doğal çevrenin zarar görmesinden dolayı yaşamın sürdürülebilmesi zorlaşmaktadır. Bu nedenle doğal çevrenin korunması yaşamın sürdürülebilmesi için gereklidir. Bunun için çevre kirliliği önlenmelidir. Fabrika bacalarına filtre takmak, ormanların tahrip olmasını engellemek, kirli atıklar için arıtma tesisleri kurmak, çevreye çöp atmamak doğal çevreyi korumamıza yardımcı olacaktır.

Doğal Çevreyi Koruma

Doğal Çevreyi Koruma

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlar Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf , 7. Sınıf ve 7. Sınıf Maddenin Tanecikli Yapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • yapay çevre
 • doğal ve yapay çevre
 • yapay çevre örnekleri
 • doğal ve yapay çevre 3 sınıf
 • dogal bir cevreyi tanimlarken hangi varliklardan soz edilemez
 • 3 sınıf doğal ve yapay çevre
 • Doğal ve Yapay çevre ile ilgili cümleler
 • doğal ve yapay çevre resmi
 • doğal yapay cevre
 • dogal cevre yapay cevre
 • doğal çevre ve yapay çevre bilgi
 • 3 sınıf doğal ve yapay çevre konu anlatımı

İlginizi Çekebilir!

0 0 Oy
Yazıyı Oyla
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin