3. Sınıf Fen Bilimleri Doğal ve Yapay Çevre Konu Anlatımı

CANLILAR DÜNYASINA YOLCULUK

DOĞAL VE

Canlıların içerisinde yaşadıkları ortama çevre denir. Çevre canlı ve cansız varlıkların bütünüdür. Yani çevre deyince aklımıza hava, su ve gibi cansız varlıkların yanında insanlar, hayvanlar ve bitkiler gibi canlı varlıklar da gelir. Ayrıca çevre doğal çevre ve olmak üzere ikiye ayrılır. Doğada kendiliğinden var olan, insanlar tarafından oluşturulmayan çevreye doğal çevre denir. Yaşadığımız dünyadaki ormanlar, dağlar, denizler, akarsular, çağlayanlar, peribacaları, mağaralar kendiliğinden oluşan yani insanlar tarafından oluşturulmayan çevreler olduğu için doğal çevreye örnektir.

Doğal Çevre

Doğal Çevre

Doğada kendiliğinden var olmayan, insanlar tarafından oluşturulan çevreye ise denir. İnsanlar tarafından oluşturulan binalar, yollar, köprüler, barajlar, oyun alanları(parklar), bahçeler, akvaryumlar, hayvanat bahçeleri, tarihi eserler doğada kendiliğinden oluşmayan yapay çevreye örnektir.

Yapay çevre, insanlar tarafından yine insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve daha yaşanılabilir ortamlar oluşturarak hayatı güzelleştirmek için oluşturulur. Doğal çevre ise yaşamın devamı için gerekli olan tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemizi sağlar. Buna göre doğal çevre olmadan yaşam olamayacağı için yapay çevreden de söz edilemez. İnsanların yapay çevreleri oluştururken yaptıkları yanlışlar doğal çevreye çok büyük, hatta geri döndürülemez zararlar vermektedir. Doğal çevrenin zarar görmesine neden olan hava kirliliği, toprak kirliliği, ormanların yok edilmesi gibi nedenlerden dolayı doğal çevre yok olma tehlikesi yaşadığından bu çevredeki diğer canlılarda yok olmaktadır.

Çevre Kirliliği

Çevre Kirliliği

insanların hayatlarını kolaylaştırsa da yapılan yanlışlar nedeniyle doğal çevrenin zarar görmesinden dolayı yaşamın sürdürülebilmesi zorlaşmaktadır. Bu nedenle doğal çevrenin korunması yaşamın sürdürülebilmesi için gereklidir. Bunun için çevre kirliliği önlenmelidir. Fabrika bacalarına filtre takmak, ormanların tahrip olmasını engellemek, kirli atıklar için arıtma tesisleri kurmak, çevreye çöp atmamak doğal çevreyi korumamıza yardımcı olacaktır.

Doğal Çevreyi Koruma

Doğal Çevreyi Koruma

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlar Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı ve 7. Sınıf Maddenin Tanecikli Yapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ASYA
ASYA
4 ay önce

ÇOK GÜZEL OLMUŞ 10 KERE OKUDUM ELLERİNİZE SAĞLIK