6. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Yansıması Konu Anlatımı

Işığın Yansıması

Işık ışınları maddeler ile karşılaştığında madde; ışığı geçirebilir, soğurabilir(tutabilir) ve geldiği ortama geri yansıtabilir. Bu bölümde yansıma olayının ayrıntılarına değinilecektir. Işığın yansıtıcı bir yüzeye çarparak yön değiştirmesi ve geldiği ortama geri dönmesine yansıma denir. Yansıma olayı sonucunda ışığın yönü ve doğrultusu(bazı durumlar hariç) değişirken ışığın rengi ve süratinde bir değişiklik olmaz.

Yansıma olayı belirli kurallar doğrultusunda gerçekleşir. Işık kaynağından çıkıp, yansıtıcı yüzeye ulaşan ışına gelen ışın, yansıtıcı yüzeye çarptıktan sonra yön değiştirerek, geldiği ortama geri dönen ışına yansıyan ışın denir. Işık ışınlarının yansıtıcı yüzeye değdiği noktadan, yüzeye dik olacak şekilde hayali bir doğru çizilir. Çizilen bu doğruya yüzeyin normali adı verilir ve “N” harfi ile gösterilir. Yüzeyin normali genellikle kesikli çizgi ile çizilir. Bu doğru gerçekte yoktur. Yüzeyin normalinin çizilmesindeki amaç; gelme ve yansıma açılarını ölçmektir. Gelen ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya gelme açısı denir. Aynı şekilde yansıyan ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya ise yansıma açısı denir.

Gelen Işın - Yansıyan Işın - Normal

Gelen Işın – Yansıyan Işın – Normal

Yansıma olayında gerçekleşen durumlar, Yansıma Kanunları ile ifade edilmektedir. Yansıma kanunlarına göre;

 • Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemdedir.
 • Yüzeye normal doğrultusunda(normal üzerinden) gelen ışın, kendi üzerinden geri yansır.
 • Gelme açısı yansıma açısına eşittir.

Düzgün Yansıma ve Dağınık Yansıma

Düzgün Yansıma ve Dağınık Yansıma

Düzgün Yansıma ve Dağınık Yansıma

Işık ışınları karşılaştıkları maddelerin pürüzlü ya da pürüzsüz olmasına göre farklı şekillerde yansıma yapar. Buna göre iki çeşit yansıma vardır. Işığın karşılaştığı maddenin yüzeyi düz, pürüzsüz ve cilalanmış (parlak) ise, birbirine paralel olarak gelen ışınlar yüzeyden yine birbirine paralel olacak şekilde yansır. Işığın, maddelerin yüzeyinden bu şekilde yansımasına düzgün yansıma denir.

Düzgün Yansıma Olan Yüzey Örnekleri

Düzgün Yansıma Olan Yüzey Örnekleri

Düzgün yansıyan ışınların oluşturduğu görüntü nettir. Mermer, ayna, granit, durgun su, alüminyum folyo gibi düz ve parlak yüzeylerde düzgün yansıma gerçekleşir. Bu nedenle bu yüzeylerde oluşan görüntü nettir.

Eğer maddelerin yüzeyi pürüzlü ise yüzeye gelen ışınlar yüzeyden farklı yönlere yansırlar. Işığın maddelerin yüzeyinden bu şekilde yansımasına dağınık yansıma denir. Düzgün ve dağınık yansımaya çevremizden birçok örnek verebiliriz.

Dağınık Yansıma Olan Yüzey Örnekleri

Dağınık Yansıma Olan Yüzey Örnekleri

Pürüzlü bir yüzey çok sayıda farklı yönlerdeki yüzeylerden oluşur. Gelen ışınlar paralel olsa da bu farklı yönlerdeki yüzey parçalarından her biri, gelen ışığı farklı yönlerde yansıtır. Bu durumlarda cisimlerin bulanık bir görüntüsü elde edilir. Dalgalı su yüzeyi ve buruşturulmuş alüminyum folyo gibi yüzeylerde dağınık yansıma gözlenir.

Düzgün Yansıma ve Dağınık Yansıma Çizimi

Düzgün Yansıma ve Dağınık Yansıma Çizimi

Yukarıdaki şekillerde düzgün ve dağınık yansıma çizimleri gösterilmiştir. Birinci şekil düzgün yansımayı göstermektedir. Yüzeye paralel gelen ışınların tümü, yüzeyden yansıdıktan sonra düzgün ve birbirine paralel olarak yansır.

Dağınık yansımada ise, yüzeye paralel gelen ışınlar yüzeyden yansıdıktan sonra farklı yönlerde yansır.

Yansıma kanunları her iki yansıma türünde de geçerlidir. Düzgün bir yüzeyde, yüzeyin her noktası aynı yansıtıcı yüzey gibi davranır. Yani bu yüzeylerin her noktasında normaller aynıdır. Dağınık yansımada ise, yüzeyin her bir noktası ayrı bir yansıtıcı yüzey gibi davranır. Dolayısıyla bu yüzeylerin normalleri birbirlerinden farklıdır.

Görme ve Yansıma İlişkisi / Uzay Neden Karanlık?

Görme olayı, ışık kaynağından çıkan ışınların cisimlere çarparak yansıması ve bu ışınların gözümüze ulaşması ile gerçekleşir. Ortamları aydınlık görmemiz ışığın maddeye çarpıp gözümüze gelmesi ile gerçekleşir.

Görme ve Yansıma İlişkisi - Uzay Neden Karanlık

Görme ve Yansıma İlişkisi – Uzay Neden Karanlık

Uzayda maddesel ortamdan yoksun olan bölge çok fazla olduğundan uzayın büyük bölümü karanlıktır. Gezegen, kuyruklu yıldız ve asteroit gibi maddesel ortamlardan ışığın yansıması sonucu aydınlanma olur.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Doğal ve Yapay Çevre Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, Canlılar Dünyasına Yolculuk ve Çevre Kirliliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • IŞIĞIN YANSIMASI 6 SINIF
 • 6 sınıf ışığın yansıması
 • 6 sınıf ışık ve ses konu anlatımı
 • ışığın yansıması
 • ışık ve ses 6 sınıf konu anlatımı
 • 6 sınıf ışığın yansıması konu anlatımı
 • 6 sınıf fen ışık ve ses konu anlatımı
 • 6 sınıf fen bilimleri ışığın yansıması konu anlatımı
 • yansıma kanunları 6 sınıf
 • 6 sınıf fen bilimleri ışığın yansıması
 • https://www fenehli com/6-sinif-fen-bilimleri-isigin-yansimasi-konu-anlatimi/
 • ışığın yansıması 6 sınıf konu anlatımı

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin