7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlar Konu Anlatımı

Karışımlar

Günlük hayatımızda gördüğümüz ve kullandığımız katı, sıvı ve gaz maddelerin büyük bir kısmını karışımlar oluşturur. İki ya da daha fazla maddenin kendi özelliklerini(kimyasal) kaybetmeden bir araya bulunması karışım olarak adlandırılır.

Karışımı oluşturan maddeler sadece fiziksel değişime uğrar. Bu nedenle karışımda yer alan maddeler özelliklerini korumuş olurlar. Karışımlar saf madde değildir ve karışımların belirli kimyasal formülleri yoktur.

Zeytinyağı ile suyu karıştırdığımızda zeytinyağı suyun içine her tarafta aynı olacak şekilde dağılmaz. Zeytinyağı, karışımın üst tarafında daha çok, diğer kısımlarında ise daha az miktarda bulunur. Karışımı oluşturan maddeler karışımın her tarafına eşit miktarda dağılmıyorsa bu tür karışımlar heterojen karışım olarak adlandırılır. Ayran, çorba, meyve suları ve sis heterojen karışımlara örnek olarak gösterilebilir.

Heterojen Karışım Örnekleri

Heterojen Karışım Örnekleri

Karışımı oluşturan maddeler karışımın her tarafına eşit olarak dağılmışsa bu tür karışımlara homojen karışım denir. Homojen karışımlar sanki tek maddeymiş gibi görünürler. Homojen karışım oluşurken bir madde başka bir madde içinde dağılır ve çözünür. Bu nedenle homojen karışımlar çözelti olarak da adlandırılır. Örneğin, tuz ile suyu karıştırdığımızda tuz suyun içinde eşit oranda dağılır. Oluşan karışım, tuzlu su çözeltisidir. Şekerli su, maden suyu, deniz suyu, sirke, gazoz, kolonya homojen karışımlara örnek olarak gösterilebilir.

Homojen Karışım Örnekleri

Homojen Karışım Örnekleri

Çıplak gözle baktığınızda süt homojen gibi görünmesine rağmen mikroskop altında bakıldığında sütün küçük damlacıklar içerdiğini görebilirsiniz. Bir damla süt yaklaşık olarak 100 milyon yağ damlacığı içerir. Bu yağ damlacıkları çok küçük olduğundan süt homojen olmamasına rağmen homojenmiş gibi görünür.

Soluduğumuz hava, kolonya, sirke, deniz suyu ve içtiğimiz meşrubatlar hepsi birer çözeltidir. Yani homojen karışımdır. Çözeltilerde miktarı çok olan madde çözücü, az olan ise çözünen olarak adlandırılır. Limonata bir çözeltidir. Limonatada çözünen şeker ve limon suyu, çözücü ise sudur. Su en iyi ve en yaygın çözücüdür.

Çözeltiler fiziksel hâllerine göre “katı”, “sıvı” veya “gaz” olarak nitelendirilir. Şekerli su, katının sudaki; kolonya, alkolün sudaki; gazoz gibi içecekler ise gazın sudaki çözeltisine örnek gösterilebilir. Aşağıdaki tabloda bazı çözelti örnekleri yer almaktadır.

Çözelti Örnekleri

Çözelti Örnekleri

Çözeltilerde, çözücü ve çözünen maddeleri oluşturan tanecikler arasında, çözünme sırasında etkileşim meydana gelir. Bu etkileşim sırasında çözücü taneciklerin etkisiyle çözünen tanecikler birbirinden uzaklaşır ve çözücünün her tarafına dağılır. Bu dağılma sırasında çözünen taneciklerin etrafı çözücü tanecikler tarafından çevrilir. Çözünen madde iyonik yapıda ise iyonlar hâlinde, moleküler yapıda ise moleküller hâlinde dağılır. Çözünen maddelerin çözücü içinde iyonlarına ya da moleküllerine ayrılmasına çözünme adı verilir.

Bir miktar şekeri, suda çözdüğümüzde şekerli su çözeltisi elde etmiş oluruz. Bu çözeltide çözünmenin nasıl gerçekleştiğini tanecik boyutunu göz önüne alarak inceleyelim.

Şekerli Su Çözeltisi Modeli

Şekerli Su Çözeltisi Modeli

Şekerin moleküler yapılı bir bileşik olduğunu biliyoruz. Tuz ise şeker gibi moleküler yapıda değil, iyonik yapıdadır. Dolayısıyla tuz suda şeker gibi moleküler hâlde çözünmez, iyonlarına ayrılarak çözünür. Tuz kristallerden oluşur. Tuzun suda çözünmesinin tanecik boyutunda nasıl gerçekleştiğini aşağıdaki basamakları inceleyebilirsiniz.

Tuzlu Su Çözeltisi Modeli

Tuzlu Su Çözeltisi Modeli

Çözünme Hızı

Çözelti oluşurken sıcaklığın yükselmesi, çözücü ve çözünen maddenin taneciklerini hızlandırır. Böylece çözücünün tanecikleri çözünenin taneciklerini daha hızlı çevreler ve çözünme daha kısa sürede gerçekleşir. Örneğin; sıcak çaya attığımız şeker soğuk çaya attığımız şekerden daha hızlı çözünür.

Çözünen maddeleri küçük parçalara ayırdığımızda ya da toz hâline getirdiğimizde çözünen maddenin çözücü ile temas yüzeyi artar. Böylece daha fazla sayıda çözünen tanecikleri, çözücü tanecikleriyle etkileşime girer. Örneğin aynı sıcaklıktaki çaylardan birine toz haldeki şekeri, diğerine de küp şekeri attığımızda toz haldeki şeker daha hızlı çözünür.

Sıcaklığın yükselmesi ya da çözünenin çözücü ile temas yüzeyinin artması çözünmeyi hızlandıran sebeplerdir. Ayrıca karıştırmak da çözünme hızını arttıran etkenlerdendir. Örneğin çaya attığımız şekerin daha hızlı çözünmesi için çayı karıştırırız.

Karışımlar Kazanım Kavrama Testini İndirmek için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Bileşikler, İyonlar Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı ve 7. Sınıf Maddenin Tanecikli Yapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • 7 sınıf fen bilimleri konuları
 • 7 sinif karışımlar
 • karışımlar 7 sınıf
 • 7 sınıf karışımlar konu anlatımı
 • 7 sınıf fen karışımlar
 • 7 sınıf fen bılımlerı karısımlaR
 • karışımlar 7 sınıf konu anlatımı
 • 7 sınıf fen karışımlar konu anlatımı
 • karışımlar 7 sınıf fen ve teknoloji
 • 7 sınıf fen bilimleri karışımlar konu anlatımı
 • https://www fenehli com/7-sinif-fen-bilimleri-karisimlar-konu-anlatimi/

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

7 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
teşekkür eden birisi
teşekkür eden birisi
3 yıl önce

Valla içeriğiniz çok iyiymiş başka hiçbir site bu kadar kaliteli değil iyiki varsınız.

Sena Nur Sağır
Sena Nur Sağır
3 yıl önce

çok teşekkürler

Hira
Hira
3 yıl önce

Çok teşekkürler işime çokkk yaradı

ezgi
ezgi
3 yıl önce

Teşekkürler

mahir
mahir
4 yıl önce

işime yarada teşekkür ederim

almira
almira
8 yıl önce

işime yaradı teşekkürler en kaliteli içerik bu sanırım