4. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

MADDEYİ NİTELEYEN ÖZELLİKLER

Maddeler koku, sertlik, yumuşaklık, tat, esneklik, kırılganlık gibi özellikleri kullanılarak duyu organları tarafından ırt edilebilmektedir. Maddeler bu özelliklerinin yanında duyu organları kullanılarak başka özellikleri açısından da nitelendirilebilir. Bu özelliklerden biri de maddelerin suda yüzme ve batma özelliğidir. Kağıt, şişe mantarı, plastik köpük gibi maddeler suda yüzerken; cam, demir, metal para, taş, silgi gibi maddeler suda batar. Maddelerin suda yüzme ve batma özelliği büyüklükleri ile ilgili değil, maddenin cinsi ve şekli ile ilgilidir. Örneğin demirden yapılmış devasa büyüklükteki gemiler suda yüzerken demirden yapılmış bir bilye suda batar.

Maddelerin suda batma ve yüzme özelliği günlük hayatta işlerimizi kolaylaştırır. Örneğin içi hava dolu bir balonun suda yüzme özelliğinden yararlanılarak yüzmeyi kolaylaştıran ve hayat kurtaran can simitleri geliştirilmiştir.

  1. (Suyu Geçirme-Geçirmeme)

Maddelerin suyu çekme ve çekmeme özelliği, başka bir deyişle suyu geçirme ve geçirmeme özelliği kullanılarak maddeler nitelendirilebilir. Yağmurlu günlerde kullandığımız şemsiyeler bizi ıslanmaktan korur. Çünkü şemsiye yapımında kullanılan kumaş suyu çekmeme/geçirmeme özelliğine sahiptir.

Pamuklu maddeler suyu çekerken naylon ve plastikten üretilen maddeler suyu çekmez. Maddelerin bu özellikleri kullanım alanlarını belirler. Örneğin havlu yapımında tercih edilen pamuklu kumaşlar suyu çeker. Aynı şekilde yağmurlu havalarda giydiğimiz yağmurluk naylonlu kumaştan yapıldığı için suyu çekmez.

Mıknatıslar demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çeker. Bu nedenle birçok eşya yapımından bu özellikten yararlanılır. Örneğin bir çanta veya bir dolabın kapağında kullanılır. Kâğıt, poşet, plastikten yapılmış düğme gibi maddeler, top, silgi gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilmez. Demir çivi, toplu iğne, ataş gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilir.

Google arama terimleri:

  • maddeyi niteleyen özellikler 4 sınıf
  • 4 sınıf maddeyi niteleyen özellikler konu anlatımı
  • https://www fenehli com/4-sinif-fen-bilimleri-maddeyi-niteleyen-ozellikler-konu-anlatimi/

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Beyza
Beyza
2 yıl önce

Sınavım var ve çok faydası oldu teşekürler

Ravza Nur Tohan
Ravza Nur Tohan
3 yıl önce

çok iyi anlayışlıydı tebrikler

Güllü
Güllü
3 yıl önce

çok güzel bir sayfa ben çok beğendim .