5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım (Canlıların Sınıflandırılması) Konu Anlatımı

Canlıları Tanıyalım

Canlıların sınıflandırılması çalışmalarında canlıların çeşitli özellikleri dikkate alınmıştır. Canlılar çok eski dönemlerde hayvanlar için karada, suda ve havada yaşayanlar, bitkiler için otlar, çalılar ve ağaçlar olarak sınıflandırılmıştır. Ancak bilimsel çalışmalar geliştikçe canlılar bitkiler ve hayvanlar olarak iki grupta incelenmeye başlanmıştır. Bilimsel çalışmalar arttıkça yeni canlı türlerinin bulunmasıyla bu iki grup dışında da canlı türlerinin olduğu belirlenmiş ve günümüzde bilim insanları canlıları;

Şeklinde sınıflandırmışlardır. Ayrıca bitkiler çiçeksiz bitkiler ve çiçekli bitkiler olarak, hayvanlar da omurgasız hayvanlar ve omurgalı hayvanlar olarak çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan canlıların sınıflandırılması şeması aşağıdaki gibidir.

Canlıların Sınıflandırılması Şeması

Canlıların Sınıflandırılması Şeması

Canlılarla ilgili ayrıntılı bilgiye yukarıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrikli Araç ve Gereçler Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, Elektrikli Araç ve Gereçler ve Fen Bilimleri Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • canlilarin siniflandirilmasi 5 sinif
  • 5 sınıf canlıların sınıflandırılması
  • https://www fenehli com/5-sinif-fen-bilimleri-canlilari-taniyalim-canlilarin-siniflandirilmasi-konu-anlatimi/

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
CMR2011!!!
CMR2011!!!
1 yıl önce
  • SİZ OLMASANIZ SINAV KÖTÜ GİDER