5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım (Mikroskobik Canlılar) Konu Anlatımı

Gözle görülemeyecek kadar küçük canlıları mikroskop yardımıyla büyüterek görebiliriz. Çıplak gözle görülemeyen ancak mikroskop yardımıyla görülebilen canlılara denir. Mikroskobik canlılar; suda, havada, toprakta ve diğer canlıların vücutlarında yaşayabilen canlılardır. gelişmişlik özelliklerine göre bakteri ve protozoa olarak incelenirler.

Mikroskobik canlıların en basit yapılı olanlarına bakteri denir. Bakteriler birçok yerde yaşayabilirler. Öyle ki Dünya üzerinde bulunmadıkları yer yoktur. Ancak en çok atıkların bulunduğu yerlerde ve sularda yaşarlar. Bakteriler çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda yaşarlar. Bakterilerin faydalı olanları ve zararlı olanları vardır. Örneğin sütten yoğurt elde edilmesinde yararlanılan bakteriler faydalı iken, hastalıklara yol açan bakteriler zararlıdır. Verem, zatürre, kolera gibi hastalıklara bakteriler neden olur.

Bakteriler

Bakteriler

Bakterilere göre daha gelişmiş olan ve mikroskobik canlılara protozoa denir. Öglena, amip, terliksi hayvan, sıtma mikrobu birer protozoadır. Protozoaların bir kısmı canlıalrın vücudunda bir kısmı da deniz ve tatlı sularda yaşarlar.

Protozoa

Protozoa

Bozulan yiyecek ve içeceklerin içerisindeki kendiliğinden üremezler. Bu canlılar yiyeceklerin içerisine havadan karışır. Bunu kanıtlayan kişi Fransız bilim insanı Pasteur(Pastör)’dür.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım (Canlıların Sınıflandırılması) Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 5.Sınıf Fen Bilimleri Ders Notu, ve Canlılar Dünyasını Gezelim Tanıyalım hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zeynep Kutbay
Zeynep Kutbay
1 yıl önce

cok guzel derslerime yardım etti

nikol
nikol
1 yıl önce

çok iyi bir yazı bence

gonul
gonul
1 yıl önce

cok ıyı bır yazı

Ece naz
Ece naz
1 yıl önce

Bencede güzeldi

alper
alper
2 yıl önce

güzeldi

uedaser
uedaser
Yanıtla  alper
1 yıl önce

bencede