5. Sınıf Fen Bilimleri Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterilmesi Konu Anlatımı

Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterilmesi

Tüm dünyada aynı anlama gelen sembol ve işaretler günlük yaşantımızda pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; elektronik araç gereçlerin açma-kapama düğmesi üzerindeki işaretin anlamı tüm dünyada aynıdır. Aynı şekilde trafik işaretleri de özel sembol ve işaret olup tüm dünyada aynı anlamı taşımaktadır.

Teknolojik ürünlerden olan elektrikli araç ve gereçler farklı amaç ve büyüklükte geliştirilmektedir. Bu araçlar farklı şekil ve büyüklükte devre elemanlarından oluşur. Devreleri kurmaya gerek kalmadan anlatabilmek ve görebilmek için devre şekilleri çizilebilir. Ancak devre şekillerini çizmek hem zor hem de zahmetlidir. Bunun yerine bilim insanları elektrik devrelerini şema olarak gösterebilmek için devre elemanlarını temsil eden semboller geliştirmişlerdir. Bu semboller, tüm dünyada ortak olarak kullanılır ve herkes için aynı anlamı ifade eder. Aşağıda devre elemanları, devre elemanlarının resimleri ve devre elemanlarının sembolleri gösterilmiştir.

Elektrik devrelerinde, devre elemanlarının sembolleri kullanılarak yapılan devre çizimlerine devre şeması denir. , , ve lambadan oluşan basit bir elektrik devresi ve devre şeması aşağıdaki gibidir.

Devre şemalarına bakarak devrede kullanılan devre elemanlarını ve bu devre elemanlarının birbirine bağlanma şekillerini görebiliriz. Devre şemalarına bakarak devreler kurulup çalıştırılabileceği gibi devre şemaları incelenerek devreler kurulmadan da devrenin çalışıp çalışmayacağı anlaşılabilir.

Devre sembolleri ve devre şemaları sayesinde elektrik ve elektronik devrelerle çalışan kişiler arasında ortak bir sağlanmış olur. Bu nedenle elektrik araç-gereçlerin ambalajları içerisine devre şemaları da konularak arızalandığında dünyanın her tarafında onarılması sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Basit Bir Elektrik Devresindeki Lamba Parlaklığını Etkileyen Değişkenler Konu Anlatımı başlıklı yazımızda , Anahtar ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • https://www fenehli com/5-sinif-fen-bilimleri-devre-elemanlarinin-sembollerle-gosterilmesi-konu-anlatimi/

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin