5. Sınıf Fen Bilimleri Her Madde Işığı Geçirir mi? Konu Anlatımı

Her Madde Işığı Geçirir mi?

Her yönde ve doğrusal olarak yayılan ışık, tüm maddeleri geçemez. Işık bazı maddelerden tamamen geçebilirken, bazı maddelerden kısmen geçer. Işık bazı maddelerden de hiç geçemez. Başka bir ifadeyle bazı maddeler ışığı tamamen geçirir, bazıları kısmen geçirir, bazıları ise ışığı hiç geçirmez. Bilim insanları maddeleri ışığı geçirip geçirmeme durumlarına göre saydam, yarı saydam ve saydam olmayan(opak) madde olmak üzere üç grubu ayırmıştır.

Işığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Saydam maddeler ışığı tamamen geçirdiklerinden bu maddelerin diğer tarafındaki maddeler rahatlıkla görülebilir. Cam, şeffaf poşet gibi maddeler saydam maddelere örnektir.

Saydam Madde

Saydam Madde

Işığı kısmen geçiren maddelere denir. Yarı saydam maddeler ışığı kısmen geçirdiklerinden bu maddelerin diğer tarafı net olarak görünmez. Evlerde kullanılan ince tül perde, yağlı kağıt ve buzlu cam yarı saydam maddelere örnektir.

Yarı Saydam Madde

Yarı Saydam Madde

Işığı geçirmeyen maddelere saydam olmayan(opak) maddeler denir. Bu maddeler ışığı hiç geçirmediklerinden diğer taraflarındaki cisimler hiç görülmez. Tahta, taş, beton duvar, metal levha gibi maddeler saydam olmayan(opak) maddelere örnektir.

Opak Madde

Opak Madde

Maddeler gibi ortamların da saydam, yarı saydam ve opaklık özellikleri vardır. Örneğin sisli havalarda görüş mesafesi sis yoğunluğuna bağlı olarak azalır. Sis yoğunluğuna göre ortam yarı saydam ya da opak ortam grubuna girebilir. Aynı şekilde Güneş bulutlar tarafından kapatıldığında güneş ışınları tam olarak görünmez. Bu durumda yarı saydam olan bulutlar Güneş ışınlarının bir kısmını geçirmez.

Ortamlarda Farklı Saydamlıkta Olabilir

Ortamlarda Farklı Saydamlıkta Olabilir

Cisimlerin saydamlığı, cismin kalınlığına ve yapıldığı maddelere bağlıdır. Işığın aynı madde tarafından hem geçirilip hemde geçirilmemesi mümkündür. Saydam olan bir camın kalınlığı ya da suyun derinliği arttırıldığında cam ve suyun saydamlığı azalabilir. Aynı şekilde saydam olmayan bir karton inceltildiğinde yarı saydam hale gelebilir. Bir başka örnekte ise beyaz bir kağıda yağ döküldüğünde kağıt yarı saydam hale getirilebilir.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Bilinçli Tüketici Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 3. Sınıf , Bilinçli Tüketici ve Canlılar Dünyasına Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • her madde ışığı geçirir mi
 • ışık hangi maddelerden geçmez
 • metal levha ışığı gecirirmi
 • bulut saydam mıdır
 • hangi maddeler ışığı geçirir
 • asetat ışığı geçirirmi
 • bulut saydam madde mi
 • metal levhadan ışık geçer mi
 • Her Madde ışığı geçirirmi
 • asetat ısigi gecirir mi
 • saydam maddeler ışığı geçirir mi
 • fen dersi saydam opak yarı saydam

>>> İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR <<<

İlginizi Çekebilir!

0 0 Oy
Yazıyı Oyla
Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin