6. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Kaynakları ve Küresel Isınma Konu Anlatımı

Enerji Kaynakları ve Küresel Isınma

Enerji kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılan petrol, kömür ve doğal birçok çevre sorununa neden olmaktadır. ın yakılması sonucu atmosfere zararlı atıklar, kimyasallar ve karbondioksit gibi zararlı gazlar salınmaktadır.

Fosil Yakıtların Zararları

Fosil Yakıtların Zararları

Petrol, kömür ve doğal gazın yanması sonucu açığa çıkan ve atmosfere salınan bazı zararlı gazlar yağmur sularıyla birleşerek asit yağmuruna dönüşür. ormanlarda ciddi zararlara yol açarak ağaçları kurutur. Ağaçlara dahi zarar veren asit yağmurları insan sağlığına da zarar verebilir. Ayrıca asit yağmurları tarihi eserlere ve binalara da zarar vermektedir.

Asit Yağmurları ve Zararları

Asit Yağmurları ve Zararları

Petrol, kömür ve doğal gazın yanması sonucu açığa çıkan ve atmosfere salınan bazı zararlı gazların önemli bir diğer zararı da küresel ısınmaya neden olmalarıdır. Sera gazları olarak isimlendirilen ve fosil yakıtlardan salınan karbondioksit gibi zararlı gazlar dünyamızın daha çok ısınmasına neden olur. Dünyamızı saran gazların dünyamızdan yansıyan güneş ışınlarını tutarak dünyanın ısınmasına neden olmasına denir. Sera etkisi Dünya'daki yaşamın devam etmesi için gereklidir. Ancak sera etkisini oluşturan gazların miktarının artması sonucu Dünya'mızın sıcaklığı artar. Bu olaya küresel ısınma denir.

Sera Etkisi ve Küresel Isınma

Sera Etkisi ve Küresel Isınma

Küresel ısınma aşağıdaki problemlere neden olabilmektedir:

  • İklimler değişir.
  • Buzullar erir.
  • Kuraklaşma artar.
  • Deniz seviyesi yükselir.
  • Sel ve fırtına gibi doğal afetler artar.
  • Sular kirlenir.
  • değişir.
  • İnsan sağlığı olumsuz etkilenir.

Fosil yakıtların neden olduğu bu çevresel problemlerden korunmanın yollarından biri yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaktır. Bilim insanları yakın gelecekte günlük hayatımızın birçok alanında alternatif enerji kaynaklarının kullanımının kaçınılmaz olacağını öngörmektedirler. Çünkü temiz bir çevre, sağlıklı bir gelecek ve sürdürülebilir bir Dünya için yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı zorunlu görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Basit Bir Elektrik Devresindeki Lamba Parlaklığını Etkileyen Değişkenler Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 5.Sınıf , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • enerji kaynakları ve küresel ısınma
  • google kuresel isinma 2017

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin