7. Sınıf Fen Bilimleri Çekim Potansiyel Enerjisi Konu Anlatımı

Çeşitleri

Hareket eden bir varlığın, elektrik tellerine konmuş olan kuşun ya da sıkıştırılmış bir yayın sahip olduğu vardır. Hareketli varlıkların sahip olduğu enerjiye hareket(kinetik) enerjisi denir. Cisimlerin konumlarından(bulundukları yerden) dolayı sahip oldukları enerjiye denir. Esnek cisimlerin sahip olduğu enerjiye esneklik potansiyel enerjisi denir.

Elektrik tellerine konmuş olan kuş, daldaki elma, kitaplıktaki kitap gibi varlıklar bulundukları konumdan dolayı bir enerjiye sahiptirler. Çünkü bu varlıkların bu konumlara gelebilmeleri için yerçekimine karşı yapılan iş varlıklar üzerinde olarak depolanır. Varlıkların konumlarından dolayı sahip oldukları enerjiye çekim potansiyel enerjisi denir. Çekim potansiyel enerjisi;

  • Cismin ağırlığına (kütlesi ve yer çekiminden dolayı) ve
  • Cismin bulunduğu yüksekliğe bağlıdır.

Eşit kütledeki iki cisim farklı yüksekliklerden kumlu bir zemine bırakıldıklarında, daha yüksekten bırakılan cisim kumlu zeminde sahip olduğu çekim potansiyel enerjisinin fazla olmasından dolayı daha fazla batar.

Çekim Potansiyel Enerjisi Yüksekliğe Bağlıdır

Yüksekliğe Bağlıdır

Farklı kütledeki iki cisim aynı yüksekliklerden kumlu bir zemine bırakıldıklarında, kütlesi daha fazla olan cisim kumlu zeminde sahip olduğu çekim potansiyel enerjisinin fazla olmasından dolayı daha fazla batar.

Çekim Potansiyel Enerjisi Ağırlığa Bağlıdır

Ağırlığa Bağlıdır

Aşağıdaki görsellerdeki varlıklar çekim potansiyel enerjisine sahiptir. Çünkü hepsinin yere göre bir yüksekliği ve ağırlığı vardır.

 

 

Özet olarak; cismin ağırlığı ve yüksekliğine bağlıdır ve her ikisiyle de doğru orantılıdır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Çeşitleri ve Enerji Dönüşümleri Yaprak Testlerini İndirmek İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Hareket (Kinetik) Enerjisi Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Çeşitleri, 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları ve 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • çekim potansiyel enerjisi 7 sınıf

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
annanimus
annanimus
9 ay önce

İşime Yaradı Doğrusu.Canlı Derste İnsanın Dikkati Dağılıyor.