7. Sınıf Fen Bilimleri Hareket (Kinetik) Enerjisi Konu Anlatımı

Çeşitleri

Hareket eden bir varlığın, elektrik tellerine konmuş olan kuşun ya da sıkıştırılmış bir yayın sahip olduğu vardır. Hareketli varlıkların sahip olduğu enerjiye hareket(kinetik) enerjisi denir. Cisimlerin konumlarından(bulundukları yerden) dolayı sahip oldukları enerjiye çekim potansiyel enerjisi denir. Esnek cisimlerin sahip olduğu enerjiye esneklik potansiyel enerjisi denir.

Vücudumuz; yürümek, koşmak gibi hareketler için enerjiye ihtiyaç duyar. Hareketli cisimlerin hareketinden dolayı sahip oldukları enerjiye hareket (kinetik) enerjisi denir. Hareket enerjisi;

  • Cisimlerin kütlesine ve
  • ine bağlıdır.

Eşit kütleye sahip iki otomobilden sürati fazla olanın sahip olduğu hareket enerjisi daha fazladır. Örneğin; aşağıdaki otomobillerden sürati 100km/h olanın sahip olduğu hareket enerjisi daha fazladır.

Hareket Enerjisi Cismin Süratine Bağlıdır

Hareket Enerjisi Cismin Süratine Bağlıdır

Süratleri aynı olan varlıklardan kütlesi fazla olanın sahip olduğu hareket enerjisi daha fazladır. Örneğin; aşağıdaki otomobil ve kamyonun süratleri eşittir. Fakat kamyonun kütlesi daha fazla olduğundan sahip olduğu hareket enerjisi de fazladır.

Hareket Enerjisi Cismin Kütlesine Bağlıdır

Hareket Enerjisi Cismin Kütlesine Bağlıdır

Özet olarak; hareket enerjisi cismin kütlesine ve süratine(hız) bağlıdır ve her ikisiyle de doğru orantılıdır.

(Bu sayfada sadece anlatılmıştır. Sağ taraftaki kategorilerde diğer çeşitleri ile ilgili konu anlatımlarını da bulabilirsiniz.)

7. Sınıf Fen Bilimleri konu anlatımını aşağıdaki İndirilebilir Dosyalar bölümünden word dosyası olarak indirebilirsiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Enerji Çeşitleri ve Enerji Dönüşümleri Yaprak Testlerini İndirmek İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvet, İş ve Enerji Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • kinetik nedir 7 sınıf
  • KİNETİK ENERJİ 7 SINIF
  • 7 sinif fen bilimleri kinetik enerji

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin