7. Sınıf Fen Bilimleri Meteor (Göktaşı) Konu Anlatımı

(Göktaşı)

Boyutları yıldızlarla ve gezegenlerle karşılaştırılamayacak kadar küçük olan uzaydaki taş, kaya veya metal parçaları meteor olarak adlandırılır. Atmosfere yüksek hızla giren meteorların atmosferi oluşturan maddelerle sürtünmesi sırasında ortaya çıkan yüksek ısı nedeniyle yanmaya başlaması sonucunda akkor hâle gelerek çevresine ışık saçmasıyla bir doğa olayı gerçekleşir. Bu doğa olayı halk arasında akan veya olarak bilinir. Meteor, atmosferde yüksek ısı nedeniyle hâline geçerek görünmez olur ya da yanma sonucu geriye kalan parçası yeryüzüne düşer. atmosferine girerek yeryüzüne ulaşabilen meteorlara göktaşı denir.

Meteorlar, düştükleri gezegenlerin yüzeyinde ciddi hasarlara yol açıp çok büyük çukurlar oluşturabilir. Bu şekilde oluşan çukurlara meteor çukuru adı verilir. Dünya yüzeyinde oluşan çukura ise gök taşı çukuru denir. Dünya’daki en büyük gök taşı çukuru ABD’de California (Kaliforniya)’dadır. Bilim insanları bu çukurun 49.000 yıl önce oluştuğunu, çukuru oluşturan gök taşının kütlesinin 300.000 ton olduğunu, sadece 45 m genişliğinde ve demir-nikel karışımı olduğunu, Dünya’ya 65.000 km/h hızla çarptığını tahmin ediyorlar. Bilim insanları yeryüzünde araştırmalar yaparak gök taşlarını ve gök taşı çukurlarını incelerler. Bu sayede gök taşlarının yapısı hakkında bilgi toplarlar.

Her yıl onlarca gerçekleşmektedir. Meteor yağmuru binlerce meteorun grup hâlinde atmosfere girmesi sonucu ortaya çıkan ışık şölenidir. Meteor yağmuru olmasa bile her gece en az birkaç tane yıldız kayması olayı gözlemlenebilir.

Ay’ın yüzeyinde gökcisimlerinin çarpması sonucu oluşan birçok krater bulunur. Çapı 1 km’den büyük yaklaşık 500 bin krater Ay yüzeyine göktaşlarının çarpması sonucu oluşmuştur.

Bir önceki yazımız olan Reosta Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? başlıklı yazımızda Reosta ve Reostanın Kullanım Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin