7. Sınıf Fen Bilimleri Renkler Konu Anlatımı

Beyaz olan güneş ışığının aydınlattığı cisimler farklı renklerde görülür. Bazı cisimler kırmızı, bazı cisimler yeşil, bazıları da mavi, mor vb. renklerde algılanır. Bunun sebebi Güneş'ten bize ulaşan ışığın tüm renkleri içermesidir. Yani beyaz ışık, aslında başlı başına bir renk değil, tüm renklerin birleşimiyle oluşan ışıktır. Bu sebeple beyaz ışık yayılırken, ulaştığı cisimlerin yansıttığı ışığın renginde görünmesini sağlar.

Ana Renkler ve Ara Renkler

Ana Renkler ve Ara Renkler

Beyaz ışık prizmadan geçirildiğinde kendisini oluşturan kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerine ayrılır. Bu renklerdeki ışınlar ikinci bir prizmadan geçirildiğinde ise tekrar beyaz ışık elde edilir. Beyaz ışığın prizmadan geçirilerek renklerine ayrılmasıyla oluşan bu renk kuşağına veya tayf adı verilir. Gökkuşağının oluşumu da beyaz olan güneş ışığının renklerine ayrılarak tayf oluşturması sonucu oluşur.

Işık Tayfı-Spektrumu

Işık Tayfı-Spektrumu

Cisimler kırmızıdan mora kadar değişen renklere ve bu renkler arasında yer alan çok sayıda geçiş tonlarına sahiptir. Kırmızı bir cisim, kırmızı ve kırmızıya yakın tonlar dışındaki bütün ışık renklerini soğurur. Bu durumda kırmızı ışık yansıyarak ümüze geleceği için cismi kırmızı görürüz. Kırmızı bir cisim üzerine yeşil ışık gönderilirse gönderilen yeşil ışığın tamamı cisim tarafından soğurulacağı için yansıyan ışık olmayacak ve cisim siyah görünecektir. Bu yüzden bizler, renkli ışıkta baktığımız cisimlerin renklerini beyaz ışık altındaki renklerinden farklı algılarız.

Cisimlerin yansıtacağı renkler ana ve renklere göre değişiklik gösterir. Ara renkler kendisini oluşturan renklerin her ikisini de yansıtır. Örneğin; kırmızı ve yeşil rengin birleşimiyle oluşan ara renk olan sarı renkli cisim yeşil ışık altında yeşil, kırmızı ışık altında kırmızı görünür. Ayrıca sarı renkli cisim sarı ışık altında yine sarı renkli görünür. Kısaca cisimler kendi rengindeki (kendini oluşturan) renkleri yansıtır ve yansıttığı ışığın renginde görünür.

Cisimlerin Farklı Işık Altındaki Görünümleri

Cisimlerin Farklı Işık Altındaki Görünümleri

Beyaz ışık önüne farklı renklerde cisimler konularak farklı renklerde ışık elde edilebilir. Burada da yukarıdaki ile benzer durum geçerlidir. Örneğin; beyaz ışık önüne kırmızı bir cisim getirildiğinde kendi rengini geçirir ve kırmızı ışık elde edilir. Aynı şekilde Yeşil renkli ışığın önüne kırmızı renkli bir cisim konulduğunda cisim ışığın tamamını soğurur ve diğer tarafa ışık geçmez.

Farklı Renklerde Işık Elde Etme

Farklı Renklerde Işık Elde Etme

Bir cismin kendi rengindeki zeminde bulunması, görünmesini zorlaştırır. Doğada bukalemun gibi renk değiştirme sistemine sahip olan canlılar bu özellikten düşmanlarından korunmak için faydalanır. Yeşil üzerindeki yeşilçekirge görünmemeyi başararak yaşamını güvenli bir şekilde sürdürür.
Gökyüzü Neden Mavi?

Atmosfer argon, hidrojen ve su buharı gibi başka maddeleri de içermekle birlikte büyük oranda azot ve oksijenden meydana gelir. Güneşten yayılan ışık bu maddesel ortama girdiğinde özellikle oksijen ve azot molekülleri tarafından saçılır. Saçılma, güneş ışığını meydana getiren her renk için aynı oranda gerçekleşmez. Mavi tonlar diğer renklere oranla daha fazla saçılır ve şekilde görüldüğü gibi her yönde dağılarak gökyüzünün mavi görünmesine sebep olur. Eğer atmosferde azot ve oksijen yerine başka gazlar ağırlıklı olarak bulunsaydı gökyüzü daha başka bir renge bürünürdü. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar hemen hemen aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur. Denizlerin mavi görünmesi, sanıldığı gibi gökyüzünün maviliğini yansıtmasından kaynaklanmaz. Atmosferde mevcut olan azot, oksijen ve karbon dioksit gibi gazlar deniz suyunda da bol miktarda bulunur. Sudaki moleküller, mavi renkli ışığın diğer renklerdeki ışıktan daha fazla saçılmasına sebep olur. Suyun içinde saçılan mavi ışık da gözümüze ulaşarak, suyun mavi renkte görünmesine sebep olur.

Gün batımı ve gün doğumunda gökyüzü kızıl veya turuncu tonlarda görünür. Gün batımı veya gün doğumunda güneş ışınları atmosfere eğik girer. Daha fazla yol kat ettiğinden daha kalın bir atmosfer tabakasını geçmiş olur. Farklı renklerden meydana gelen ışık daha çok tanecik ile etkileşimde bulunur ve bu sırada farklı renklerde olan ışıklardan mavi tonda olanlar daha çok saçılmaya uğrar. Saçılan ışınların kırmızı dışındaki tonları atmosferde soğurulur. Böylece gözümüze kırmızı tonlardaki ışıklar ulaşır.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Madde ve Isı Konu Anlatımı başlıklı yazımızda , Fen Bilimleri Ders Notları ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

 • https://www fenehli com/7-sinif-fen-bilimleri-renkler-konu-anlatimi/
 • 7 sınıf renkler
 • 7 sınıf fen renkler
 • 7 sınıf fen renkler konu anlatımı
 • 7 sınıf fen bilimleri renkler
 • 7 sınıf renkler konu anlatımı
 • renkler 7 sınıf
 • 7 sinif isik
 • fen renk hakında bilgi
 • 7 sınıf fen ışık konusu
 • 7 sınıf ışık konusu
 • kırmızı ışık altında kırmızı cisim ne renk görünür

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

10 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sunflowers
Sunflowers
2 yıl önce

Gerçekten öğretici bir site sınavım için kullandım çok teşekkür ederim ⚡

Emine karlıoglu
Emine karlıoglu
2 yıl önce

Çok güzel✍❤

Sümeyye Ölmez
Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

zemin mavi
top kırmızı
hangi ışığı yollarsam kırmızı top kaybolur
A)Kırmızı B)Yeşil C)Sarı D)Mavi E)Beyaz
nolur yardım edin acill!

Last edited 2 yıl önce by Sümeyye Ölmez
dsdsd
dsdsd
Yanıtla  Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

mavi?

Bulut
Bulut
Yanıtla  Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

Yeşil ışık yollarsan ikisi de siyah olur ve top görünmez. Cevap: Yeşil

Sunflowers
Sunflowers
Yanıtla  Bulut
2 yıl önce

Bence de cevabın doğru

Emine karlıoglu
Emine karlıoglu
Yanıtla  Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

C)sarı

misafir
misafir
Yanıtla  Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

mavi iyi dersler

Şevval karaömer
Şevval karaömer
Yanıtla  Sümeyye Ölmez
2 yıl önce

Megenta

Aslı
Aslı
6 yıl önce

tşk yardımcı oldu