8. Sınıf Fen Bilimleri Hâl Değişimi ve Isı Konu Anlatımı

Hâl Değişimi ve Isı

Çevremizdeki maddeler katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç halden birine sahip olabilirler. Maddelerin fiziksel hallerini bu maddelerin tanecik modellerine bakarak gözlemleyebiliriz. Maddelerin farklı fiziksel hallerinde; tanecikleri arasındaki boşluk, taneciklerinin yaptığı hareket, taneciklerin sahip olduğu enerji miktarı, tanecikler arasındaki bağ sağlamlığı da farklıdır.

Maddenin Hallerinin Özellikleri

Maddenin Hallerinin Özellikleri

Maddeler ısı alarak ya da vererek katı, sıvı ve gaz halleri arasında geçiş yapabilirler. Maddelerin ısı etkisiyle bir halden başka bir hale geçmesine , bir maddenin halden sıvı hale geçmesine erime, sıvı halden gaz hale geçmesine ise denir. Gaz haldeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale geçmesine yoğuşma, sıvı haldeki bir maddenin ısı vererek hale geçmesine de donma denir. Buradan da anlaşılacağı üzere erimenin tersi donma, buharlaşmanın tersi de yoğuşmadır.

Maddeler ısı aldıklarında tanecikler arasındaki bağ zayıflar ve tanecikler arasındaki boşluk artar. Bunun sonucunda madde hal değiştirir. Aynı şekilde maddeler ısı verdiklerinde tanecikler arası bağ kuvveti artar ve tanecikler arası boşluk azalır.

Erime ve Burlaşma İçin Madde Isı Alır

Erime ve Burlaşma İçin Madde Isı Alır

maddeleri oluşturan tanecikler arasındaki bağlar oldukça sağlamdır. Katıyı eritebilmek için tanecikler arasındaki sağlam bağları zayıflatmamız gerekir. Bunun için katı maddeye ısı verilmelidir. Isı, katı madde tanecikleri arasındaki bağları zayıflatarak katı maddenin önce erimesine, daha sonra da buharlaşmasına neden olur.

Yoğuşma ve Donma İçin Madde Isı Verir

Yoğuşma ve Donma İçin Madde Isı Verir

Gazlar yoğuşarak sıvı hâle geçerken ve sıvılar donarken, tanecikleri birbirine yaklaşır ve aralarında bağ oluşumu başlar, bunun için ise maddelerin ısı vermesi gerekir.

Özet olarak erime ve olayı için maddenin ısı alması, donma ve yoğuş­ma olayı için maddenin ısı vermesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Fen Bilimleri Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanırız? Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Notları, 7. Sınıf ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin