8. Sınıf Fen Bilimleri Sesin Hızı Konu Anlatımı

Sesin Hızı

Uzakta bulunan bir kaynakta oluşan sesin, kulağımıza ulaşması için, aradan belli bir zaman geçer. Yani sesin bir yayılma hızı vardır. Işık, boşlukta ve havada yayılabilir. Ancak boşlukta yayılamaz. Yani sesin yayılabilmesi için maddesel ortama ihtiyaç vardır.

Işık Sesten Daha Hızlı Yayılır

Işık Sesten Daha Hızlı Yayılır

Fırtınalı bir havada oluşan şimşek olayında aynı anda oluşan ışık ve sesten önce ışığı görmemizin bir süre sonra da sesi duymamızın nedeni ışığın sesten daha hızlı yayılmasıdır.  Aynı şekilde uzaktan atılan havai fişeklerin önde ışığını görmemizin sonra da sesini duymamızın nedeni de ışığın sesten daha hızlı yayılmasıdır.

Sesin yayılma hızı ortamın yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Ses, havada ortalama 340 m/s hızla yayılır.

  • Ortamın yoğunluğu artırılırsa sesin yayılma hızı da artar.
  • Ortam yoğunluğu sesin hızını etkilediği gibi maddelerin , sıvı ve hallerinde de ses farklı hızlarda yayılır. Buna göre ses en hızlı katılarda, sonra sıvılarda, en yavaş gazlarda yayılır.
Sesin Farklı Ortamlardaki Yayılma Hızları

Sesin Farklı Ortamlardaki Yayılma Hızları

Bu durumu denizdeki bir gemiden atılan silah sesini kıyıdaki birinin iki kez silah atılmış gibi algılaması ile açıklayabiliriz. Gemiden atılan silahın sesi kıyıdaki kişiye hem hava hem de su tarafından iletilecektir. Buna göre sıvı maddeler sesi gazlara göre daha hızlı ilettiğinden önce su tarafından iletilen ses duyulacak arkasından hava tarafından iletilen ses duyulacaktır. Bu nedenle kıyıdaki kişi sesi farklı zaman aralıklarında iki kez duyacak ve iki kez silah atılmış gibi algılayacaktır.

Sesin yayılma hızını etkileyen bir diğer unsur da sıcaklıktır. Sıcaklığı fazla olan taneciklerin enerjisi de daha fazla olacağından bu tanecikler daha hızlı hareket ederek sesin daha hızlı iletilmesini sağlayacaktır Buna göre;

  • Sıcaklık arttıkça sesin yayılma hızı da artar.

Örneğin, sesin 0 0C havada yayılma hızı 331m/s iken 20 0C havadaki yayılma hızı 344 m/s'dir. Aynı şekilde sesin 0 0C demirde yayılma hızı 5000 m/s iken 20 0C demirde yayılma hızı 5130 m/s'dir.

Işığın yayılma hızı sesin yayılma hızına göre çok büyüktür. Işık havada 300.000 km/s hızla yayılır. Öyle ki Güneş ve yıldızlardaki patlamaların ışığı Dünya'ya kadar ulaşabilmekte ve yerküreyi aydınlatabilmektedir. Ancak çok yüksek miktarda enerji açığa çıkaran bu patlamaların sesi Dünya'da duyulmamaktadır. Ses boşlukta ve uzayda ilerleyemez. Sesin yayılabilmesi için maddesel bir ortam gereklidir. Bu sebeple ışık boşlukta yayılmasına rağmen ses boşlukta yayılmaz.

Bazen boş bir odada, kayalık bir yerde, yüksek apartmanların arasında ya da bir amfi tiyatroda bağırdığımızda, birkaç saniye sonra kendi sesimizi tekrar duyarız. Kulağımıza gelen bu ses, ağzımızdan çıkarak duvara çarpan ve ondan yansıyıp gelen sestir. Çarptığı ortama göre sesimizde küçük değişikler olabilir. Kulağımıza gelen bu sese yansıyan ses(yankı) denir. Yankının oluşabilmesi için ses kaynağından çı ses ile yansıyan sesin birbirinden ırt edilebilmesi gerekir. Bunun için de kaynak ile engel arasında en az 17 m mesafe olmalıdır. Aksi takdirde sesimizi duyarız ama ne söylediğimizi anlayamayız.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Ses Bir Enerji Türüdür Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 8.Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı, Fen Bilimleri Ders Notları ve Fen Bilimleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin