4. Sınıf Fen Bilimleri Maddenin Halleri Konu Anlatımı

MADDENİN HALLERİ

Maddenin üç hali vardır. Bunlar katı, sıvı ve olarak adlandırılır. Soluduğumuz hava gaz, içtiğimiz çay sıvı, çaya attığımız şeker haldedir.

Katılar

Belirli bir şekli olan maddeler haldedir. Yediğimiz zeytin, ekmek, peynir, buz birer katı maddedir. Katı maddelerin kendilerine ait belirli şekilleri vardır. Örneğin yüzük, halka; top, küre; cetvel, dikdörtgen şeklindedir. Mısır, fasulye, pirinç, mercimek gibi ince katı taneli maddeler bulundukları kabın şeklini alırken, satranç taşı gibi maddeler konuldukları kabın şeklini almazlar. Katı maddeler akışkan değildirler. Ayrıca katı maddeler sıkıştırılamazlar.

Sıvılar

Su, çay, limon suyu, yağ birer sıvı maddedir. Sıvı maddeler akışkandır. Sıvı maddeler konuldukları kabın şeklini alırlar. Bu nedenle belirli bir şekilleri yoktur. Ayrıca sıvı maddeler sıkıştırılamazlar.

Gazlar

Yelpazeyi salladığımızda yüzümüze çarpan hava, uçan balon içindeki hava, buhar birer maddedir. Gazlar bulundukları ortama yayılabilirler. Elimize döktüğümüz kolonyanın kokusunu uzaktan da algılayabilmemiz gazların havada yayıldığını gösterir. Gazlar da sıvı maddeler gibi akışkandırlar. Balon içerisindeki havanın dışarı çıkabilmesi, parfümün şişeden çıkabilmesi akışkanlığı gösterir. Hatta gazlar sıvı maddelere göre daha akışkandırlar. Gazların bir diğer özelliği de sıkıştırılabilmeleridir. LPG tüpleri, yangın tüpleri ve şişirdiğimiz balon gazların sıkıştırılabilme özelliğine örnektir.

Maddelerin katı, sıvı ve olmak üzere üç özelliği vardır. Hatta aynı madde bu üç farklı halde de bulunabilir. Örneğin içtiğimiz su sıvı halde iken, çaydanlıkta kaynayan suyun buharı gaz halde, buzdolabının dondurucu kısmındaki buz haldedir. Aynı şekilde yağan yağmur suyu sıvıyken, kar suyun katı halidir. Bulutlar da suyun buhar haline örnektir.

Katı, sıvı ve maddelerin genel özelliklerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

  Sıvı
Sıkışma Sıkıştırılamaz Sıkıştırılamaz Sıkıştırılabilir
Belirli bir şekle sahip olma Vardır Yoktur Yoktur
Akışkanlık Yoktur Vardır Vardır

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı, Fen Bilimleri Ders Notları ve Fen Bilimleri Ders Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google arama terimleri:

  • 4 sınıf maddenin halleri konu anlatımı
  • 4 sınıf fen konu anlatımı
  • maddenin halleri 4 sınıf
  • 4 sınıf maddenin halleri
  • 4 sınıf fen bilimleri maddenin halleri
  • 4 sınıf

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

İlginizi Çekebilir!

Abone ol
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oy Verilen
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Etemy
Etemy
1 yıl önce

Güzel bir anlatım

tuana deniz toslak
tuana deniz toslak
1 yıl önce

bence güzel bir anlatım olmuş